Sebahat Tuncel ve Gültan Kışanak’ın duruşması 31 Mart’a ertelendi

Malatya’daki duruşmaya bağlanan DBP eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, iktidarın yargı üzerinde artan etkisine dikkat çekerek “Yargının çoğu AKP’nin militanlığını yapıyor” dedi. 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak hakkında “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tefrik edilen davanın 3’üncü duruşması Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
“Örgüt üyeliği” ve “Örgüt yöneticiliği” iddiaları kapsamı ile Kobane davası olarak bilinen HDP MYK’nın yargılandığı dava ile birleştirilen dosyanın, “propaganda” kısmı Malatya’da yürütülüyor. Kobanê dosyası kapsamında tutuklu bulunan Sebahat Tuncel, Sincan Kapalı Cezaevi’nden; Gültan Kışanak ise tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Sebahat Tuncel’in anne ve babası ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Malatya yöneticileri de duruşmaya katıldı.
‘YARGILAMALAR SİYASİDİR’
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada konuşan iddia makamı, dosyada yer alan suçlama konularının örgüt üyeliği kapsamında olduğunu ve bunun için daha önce ayrılarak Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmanın esas hakkındaki mütalaasının beklenmesini talep etti.
Ardından konuşan DBP eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, “Daha öncede yargının siyasallaştığını dile getirmiştik. Sizin yargılamalarınız siyasidir. Türkiye’deki atmosfer tek adam rejimini olgunlaştırıyor. Yargı da aldığı kararla bu tek adam rejimini pekiştiriyor. Son olarak Ekrem İmamoğlu’nun davasında verilen kararda bunu bir kez daha gördük. İmamoğlu’nun kullandığı sözcük herhangi bir cezai durum gerektirmezken birilerinin onu kendine rakip görmesi ve bunun için önünü kapatmak adına böyle bir karar çıktı. Aynı şeyi şu an Türkiye’nin gündeminde olan 6 yaşındaki bir kız çocuğunun durumunda da gördük. 2 yıl boyunca herhangi bir yargılama yapmadılar. Olay kamuoyuna yansıyınca, yargı iktidarın talimatıyla tutuklama kararı verdi” dedi.
‘MÜCADELEYİ HER YERDE SÜRDÜRECEĞİM’
Türkiye’de söz konusu Kürtler olunca maruz kaldıkları hukuksuzlukların daha da arttığının altını çizen Tuncel, “Söz konusu Kürtler olunca bu hukuksuzluklar daha da artıyor. Kürtler, yurttaşlıktan çıkarılmış gibi bir muamele ile karşı karşıyadır. Yapılan yargılamalar da bunun göstergesidir. Anayasal hakları Kürtler kullanınca suç sayılıyor ama AKP kullanınca hak sayılıyor” diye konuştu.
“Yargının çoğu AKP’nin militanlığını yapıyor” diyen Tuncel, “Şu an yargılandığımız dosyada da ceza oluşturacak bir şey yok. Sadece ceza vermek için bir kılıf arıyorlar. Türkiye’deki hukukun geldiği durum herkes tarafından görülüyor. Hukuk, katlediliyor. Eğer cesaretli adımlar atılmazsa demokrasiyi sağlayamayız. Bir adım atarken iktidarın değişmesini beklemek doğru değil. Cesaretli adım atmak gerekiyor. Ben halkımızın demokratik ve özgürlük mücadelesini her yerde sürdüreceğim” ifadelerini kullandı.
‘SİYASALLAŞMIŞ YARGI KISKACI’
DBB eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak ise, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde mükerrer yargılamalarının devam ettiğini hatırlatarak, “Suçun kanıtını sunmak zorunda olan savcılar, bizim suçsuzluğumuzu ispat etmemizi bekliyorlar. Siyasallaşmış yargı kıskacı altındaki bir ülkede yaşıyoruz. Bir ülke, ancak bu kadar siyasallaştırılabilir. Siyasi iktidar bizi yargı üzerinden yargılıyor” dedi.
DURUŞMA 31 MART’TA ERTENLENDİ
Mahkeme heyeti, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamanın beklenmesine karar vererek duruşmayı 31 Mart’a erteledi.

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir