Sebahat Tuncel: Hizbullahçılar AİHM kararıyla tahliye edildi ama bizim için AİHM kararları uygulanmıyor

IŞİD’in Kobani ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu 21’i tutuklu 108 HDP’li siyasetçinin yargılandığı Kobani Davası’nın 13’üncü duruşması başladı.

Sincan Cezaevi Kampüsünde görülmeye devam eden davada bugün söz alan tutuklu Kürt siyasetçi Sebahat Tuncel, ”Bu dava IŞİD’i koruma davasıdır’ dedi.

Tuncel şunları söyledi:

Benzer haberler

CENTCOM: Suriye’nin kuzeyinde helikopter baskınında…

Kılıçdaroğlu: İktidar olsaydım Suriyelilerin hepsini…

Hizbullahçılar AİHM kararıyla tahliye edildi ama bizim için AİHM kararları uygulanmıyor. Cezaevine muhalif gazete, kitap, dergi girmiyor. Cezaevlerinde yaşanan sorunlar yarın toplumsal olarak farklı şeylere sebep olabilir. Herkesin dur demesi gerekir.

 6 yıldır cezaevindeyim. Siz sanıyor musunuz ki korkumuz var. Tek korkumuz halkımızın başına bir şey gelmesi.

Siyasi iktidar da bir gün yargılanacak ama onların başı dik olmayacak. Onlar IŞİD ile ittifak yaptılar. Bu dava IŞİD’i koruma davasıdır.

 Biz tabii ki savunmalarımızda toplumsal, siyasal durumu anlatacağız. Oldu olacak savunmamızı da siz yazın. Sizden öncekiler şimdi yan koğuşlarımızda yargılanıyorlar. Onlara da söyledik, kendi Anayasanıza uyun!

İlginizi çekebilir