SDG’den dpa’ya açıklama: Türkiye sivil altyapıyı hedef alıyor

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Türk ordusunun Suriye’nin kuzeyine düzenlediği hava harekatında aralarında kadın ve çocukların da olduğu en az 12 sivilin yaralandığını duyurdu.

Bir SDG sözcüsü Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada saldırılarda 63 bölgenin vurulduğunu söyledi.

Saldırılarda çoğunlukla elektrik santralleri veya buğday depolama tesisleri gibi sivil alanların hedef alındığını kaydeden SDG sözcüsü, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 12 sivilin de yaralandığını söyledi. Sözcü saldırılarda SDG mensuplarının ise zaiyat vermediğini belirtti.

SDG’den yapılan açıklamada, Suriye’nin kuzeydoğusundaki tek gaz yakıtlı elektrik santralinin de saldırılar sırasında tamamen tahrip edildiği, ayrıca bölgedeki yaklaşık 930 köy ve kasabaya elektrik sağlayan bir santralin de kullanılamaz duruma geldiği ifade edildi.

Bölgedeki iki buğday deposu ve bir değirmenin de tahrip edildiğini söyleyen sözcü, “Elektrik olmadan içme suyu da pompalanamıyor” dedi.

Gözlemevi: Türkiye’ye ‘savaş suçu’ işliyor

2011’den bu yana Suriye’deki iç savaşın etkilerini izleyen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, “hayati öneme sahip” altyapıya yönelik bu saldırıları kınadı. Gözlemevi başkanı “Bunlar beş milyondan fazla Suriyelinin yaşadığı bir bölgede Türk güçleri tarafından işlenen savaş suçlarıdır” diye konuştu.

/Kaynak: DW-Türkçe/

İlginizi çekebilir