SDG: Türkiye’nin operasyonları İŞİD’in yeniden güçlenmesine zemin hazırlıyor

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Türkiye’nin Federe Kürdistan ve Kuzey Suriye’ye yönelik operasyonlarının bölgedeki istikrarı bozup, İŞİD’in yeniden güçlenmesine zemin hazırladığını kaydetti.

Türkiye’nin Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nin Garê alanına yönelik başlattığı askeri operasyona Suriye  Demokratik Güçleri’nden (SDG) tepki geldi. SDG Genel Komutanlığı’ndan operasyona dair yapılan yazılı açıklamada, Türk devleti için “işgalci” tanımlaması yapıldı.

Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarını arttıran Türkiye’nin, Federe Kürdistan Bölgesi’nin Dihok eyaletinde bulunan Garê Dağı’na başlattığı saldırının Türkiye sınırı üzerinde değil, Federe Bölge topraklarının içinde yapıldığı kaydedilen açıklamada, “Türk devletinin Rojava ve Başûrê Kurdistanê bölgelerine yönelik tüm Kürt halkını hedefleyen bu saldırıları bölgedeki istikrarı bozmaktadır. İŞİD’e karşı mücadeleyi zayıflatıyor. İŞİD’in yeniden güçlenmesine zemin hazırlıyor ve DAİŞ ile mücadeleyi olumsuz etkiliyor” denildi.

Benzer haberler

Amerika’nın Sesi: Türkiye’nin gündemindeki ‘Kara…

Fransa’da mahkeme, aile içi şiddetin kurbanı olan…

Kürt halkının ve bölge halklarının insanlık düşmanı İŞİD’e mücadelesi aralıksız devam ederken, Türk devletinin saldırıları ile Kürt, Arap ve diğer bölge halklarının kazanımlarını ellerinden almak istediği vurgulandı.

‘SESSİZ KALMAYIN’

“Biz bu yüzden Türk devletinin Garê’ye yönelik saldırılarını tehlikeli görüyoruz. Ancak İŞİD terörü ve Türk devletinin işgal saldırıları karşısındaki kararlı duruşumuz bundan sonra da devam edecektir” diyen SDG, Uluslararası Koalisyon ve tüm ilgili güçlere Türkiye’nin bu saldırıları karşısında sessiz kalmama çağrısında bulundu.

Kaynak: MA

İlginizi çekebilir