SDG: IŞİD’in yaptığı saldırıyı Türkiye üstlendi

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Takba’da terör örgütü IŞİD tarafından gerçekleşen saldırıyı Türkiye’nin de üstlendiğini açıkladı. 
Türk medyası dün Omer Mihemed Ebdullah El Dahham’ın MİT tarafından Kuzey ve Doğu Suriye’de hedef alındığını “son dakika” bilgisi şeklinde servis etti. Ancak Dahham’ın Ağustos ayında IŞİD’in saldırısında hayatını kaybettiği açıklandı.
SDG, konuya dair resmi internet sitesinde açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Dahham’ın 5 Ağustos’ta IŞİD’in saldırısında hayatını kaybettiği belirtildi. Açıklamada, saldırının IŞİD tarafından üstlenildiği de aktarıldı.
Açıklamada, “Türk devletinin resmi yayın organları dün sabah MİT’in Tebqalı Omer Mihemed Ebdullah El Daham adlı yurttaşı öldürdüğü yönünde haber geçti. Türk istihbaratı söz konusu yurttaşın güçlerimiz ile ilişkili olduğunu ve Türk askerlerine karşı eylemler yaptığını ileri sürmüştür. Ancak IŞİD 5 Ağustos günü resmi ajansı olan Amaq yoluyla El Daham’ı öldürdüklerini açıklamıştı. 4 ay sonra Türk istihbaratı yeni bir haber yayınlatarak saldırıyı kendilerinin yaptığını açıkladı” ifadeleri kullanıldı..
Açıklamada, söz konusu duruma dair, “Bu da Türk devleti istihbaratı ile IŞİD’in ilişkilerinin olduğunun göstergesidir. Yurttaşları hedef alarak bölgenin istikrarını bozmayı amaçlıyorlar” değerlendirmesi yapıldı.
Açıklamanın sonunda, Dahham’ın SDG ile bir ilişkisinin olmadığı bilgisine de yer verildi.
SDG, ayrıca Dahham’ın öldürülmesine dair yapılan açıklamaların fotoğrafları ve haberlerini de paylaştı.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir