SDG: El Hol Kampı’nda IŞİD’in üst düzey yöneticisini öldürdük

SDG açıklamasında, teslim olmayı reddeden IŞİD sorumlusunun üzerinde taşıdığı patlayıcı kemeri patlatmaya çalışıp, kendisini tutuklamaya gelenlere ateş açtığı ve bunun üzerine ‘SDG güçleri tarafından etkisiz hale getirilmek zorunda kalındığı’ ifade edildi.

Benzer haberler

Bakırhan: Kürdistan’a ‘teröristan’ diyenlere seçimde…

İran’da oy verme süreci başladı

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Suriye’deki El Hol Kampı’na düzenledikleri saldırıda, IŞİD’in üst düzey sorumlularından Abou Obaida el-Iraqi’nin öldürüldüğünü açıkladı.

SDG yaptığı açıklamada, ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin desteğiyle IŞİD’in üst düzey sorumlularından Abou Obaida el-Iraqi’nin bulunduğu el Hol Kampı’na çarşamba gecesi bir saldırı gerçekleştirildiğini duyurdu.

Açıklamada, ‘teslim olmayı reddeden IŞİD sorumlusunun üzerinde taşıdığı patlayıcı kemeri patlatmaya çalışıp, kendisini tutuklamaya gelenlere ateş açtığı ve bunun üzerine SDG güçleri tarafından etkisiz hale getirilmek zorunda kalındığı’ ifade edildi.

Öldürülen IŞİD yöneticisinin bu kampta çok sayıda kadın ve erkeğin öldürülmesinde sorumluluğu olduğu kaydedilen açıklamada, bu kişinin aynı zamanda SDG kontrol noktalarına yönelik saldırıların da “ana planlayıcısı” olduğu bildirildi.

El Hol Kampı’nda, aralarında IŞİD savaşçılarının dul eş ve çocuklarının da bulunduğu yaklaşık 50 bin kişi tutuluyor.

Kampta kalanların yarısını Iraklılar oluştursa da büyük bir kesim de Orta Doğu dışından geliyor.

/euronews/

İlginizi çekebilir