SDG: Deyrizor’da yeniden saldırıya geçen rejim güçleri kuşatıldı

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Deyrizor’un Diban kasabasında yeniden saldırıya geçen rejimle anlaşmalı para-militer güçlerin kuşatıldığını, çatışmaların sürdürdüğünü duyurdu.

SDG, Şam rejimiyle bağlantılı güçlerinin saldırılarına yeniden başlamalarının ardından bir açıklama yayınladı. SDG Basın Merkezi’nden yapılan ve sözcü Farhad Shami’nin sosyal medya hesabından duyurduğı açıklama şöyle.

”Güçlerimiz Diban kasabasında Suriye rejimine bağlı iki silahlı grubu kuşatmaya aldı.. Silahlı gruplar, Fırat Nehri’nin batı yakasındaki El Mayadin kasabasından rastgele top atışları yaparak Diban kasabasına sızdı. Bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanması amacıyla güçlerimizce acil güvenlik tedbirleri alınmıştır. Sivillerin komşu köylerdeki güvenli bölgelere geçişini kolaylaştırarak güvenliklerini sağladılar ve silahlı paralı asker grupları ortadan kaldırılıncaya veya teslim olmaya zorlayana kadar operasyonlar sürecek. Çatışmalarda çok sayıda saldırgan öldürülmüş, bazıları yaralanmış, bazıları da Fırat Nehri’nin batı yakasındaki Suriye rejiminin kontrolündeki bölgelere kaçmıştır. Bu arada, Fırat’ın batı yakasında rejimin kontrolü altındaki bölgelerden kaynaklanan gelişigüzel havan ve topçu bombardımanı, çok sayıda bölge sakininin yaralanmasına ve mülklerinde maddi hasara yol açmıştır.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü (SOHR) ise , çatışmalara katılan güçlerin Esad rejimi kontrolündeki bölgelerden geldiğini bildirdi.

İlginizi çekebilir