‘Sayın Öcalan’ ifadesi nedeniyle Leyla Güven için 3 ila 5 yıl arasında hapis cezası istendi

Tutuklu Kürt siyasetçi,  DTK Eşbaşkanı Leyla Güven hakkında ‘Sayın Öcalan’ ifadesi nedeniyle açılan davanın duruşması görüldü.  Savcı hapis cezası istedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven hakkında, “Sayın Öcalan” ifadesini kullandığı gerekçesiyle Hakkari 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması görüldü.

Hakkında aynı gerekçe ile Şırnak Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılmış bir dava bulunan Güven’in vekilliği, 4 Haziran 2020’de düşürülmüştü. Yargılandığı iki dava dosyasında Güven’e “suç ve suçluyu övmek” ile “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçlamaları yöneltiliyor.

Benzer haberler

İngiltere’nin Oxford şehrinde patlama meydana geldi

Cumartesi Anneleri’nden esinlenen “Kör…

Hakkari 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Leyla Güven , Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı.

Güven, “Yaptığım açıklamalarda suç teşkil edecek bir husus olduğunu düşünmüyorum ” dedi. Yine SEGBİS üzerinden duruşmaya bağlanan Güven’in avukatı Serdar Çelebi de “Birçok yargı kararında Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında bu ifadenin suç olmadığı belirtilmiştir” diye konuştu.

Savcı, Güven’in 3 ila 5 yıl arası değişen hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.
Ek süre talebini kabul eden heyet, duruşmayı  22 Eylül’e erteledi.

/ANf/

İlginizi çekebilir