Sancar’dan Kürtçe için destek çağrısı

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Kürtçenin resmi ve eğitim dili olması için başlatılan imza kampanyasını Kürtlerin yaşadığı tüm ülkelerde hayata geçireceklerini belirterek, herkesten destek beklediklerini söyledi.

Halkların Demokrasi Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP), Kürdistan Demokrat Partisi–Bakur (PDK), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), İnsan ve Özgürlük Partisi ile Azadî Hareketi’nin kurduğu Kürt Dil Platformu ve Kürt Dil ve Kültür Ağı, 21 Şubat Dünya Anadil Günü etkinlikleri kapsamında Kürtçenin resmi dil ve eğitim dili olması talebiyle imza kampanyası başlattı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki bir otelde düzenlenen basın toplantısının ardından Rûdaw Diyarbakır Temsilcisi Maşallah Dekak’a konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “HDP bu çalışmaya sonradan katılmıyor, çalışmanın içindedir. Bu kampanyayı dokuz parti ve iki paltform birlikte organize etti. Biz de başından beri içinde yer alıyoruz. Kampanyanın amacı iki talebi içeriyor; bunlardan biri Kürtçenin resmi dil olmasıdır. İkincisi de Kürtçenin eğitim dili olmasıdır. Bu amaçla birlikte çalışacağız, mücadele edeceğiz, ne gerekirse birlikte yapacağız” dedi.

Benzer haberler

HDP’nin ‘Hazinemiz halkımızdır’ kampanyasına destek…

BM Atom Enerjisi Ajansı: İran çok sayıda atom bombası…

Kampanyaya, Kürt Dil ve Kültür Ağı ile Kürt Dil Platformu’nun öncülük ettiğini vurgulayan Sancar, “Biz tüm Kürtlerin kampaynayaya imzalarıyla destek vermesini istiyoruz. Nerde olursa olsun, burada, şehirde, köylerde, metropollerde, yurt dışında, doğuda, güneyde, tüm Kürtlerin imzalamasını bekliyoruz. Bunun bir sınırı yok. Milyonlarca imza toplamak istiyoruz. Sadece Türkiye’de, burada değil, Kürtlerin yaşadığı her yerde bu kampanyayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

HDP’nin kendi bünyesinde başlattığı Kürtçe dil kursu atağı hakkında bilgi veren Sancar, “Bununla ilgilenen arkadaşlarımız var. Biz başladık. 400 parti üyesi arkadaşımız kurslara katılacak, içerisinde vekiller de var, MYK üyeleri ve danışmanlar da var. Daha sonra bu eğitim devam edecek. Biz bütün üyelerimizin, arkadaşlarımızın, milletvekillerimizin, MYK üyelerimizin hepsinin Kürtçe öğrenmesini istiyoruz. Şimdi Kurmanci başladık belki sonra Kirmancki (Zazaki) de gelecek” ifadelerini kullandı.

Sancar, “Kürt olmayan vekiller de bu eğimlere katılacak mı?” sorusuna, “Evet, anadili Kürtçe olmayan ama Kürtçe öğrenmek isteyen ve kürt olmayan vekillerimiz de var. Mesela Filiz Kerestecioğlu, Rıdvan Turan, Ali Kenanoğlu arkadaşlarımız ve diğerleri de öğrenmek istiyor. Bunlar parlamenterlerimiz, MYK üyelerimiz de var bu şekilde. Eşbaşkanların kursu özel olacak. Çünkü bildiğiniz gibi vakit sorunumuz var. Ama eşbaşkanlar için bir öğretmen belirledik. Şimdilik online çalışacağız. Pandemi koşullarının ardından partide de devam edeceğiz” sözleriyle yanıt verdi.

Kampanya 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı’na kadar sürecek. Bu süre zarfında toplanan imzalar Meclis’e, Milli Eğitim Bakanlığı’na, hükumete, Cumhurbaşkanlığına ve bir nushası da uluslararası kuruluşlara gönderilecek.

İlginizi çekebilir