Sancar: Soylu dönemindeki cinayetlerin faili belli ama yargılanmıyor

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun faili meçhul cinayetin olmadığına dair açıklamalarına karşın, “Kendi dönemindeki cinayetler faili meçhul değil. Failler belli ama yargılanmıyor” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulunuyor. Sancar’ın gündeminde devlet-mafya-siyaset ilişkilerinin yısa gündemdeki gelişmeler var. 

 Geçtiğimiz hafta Hakkari’ye gerçekleştirdiği ziyarete değinen Sancar, “HDP etrafındaki kenetlenmeyi yaşadık bir kere daha. Halkımızın dirayetli ve kararlı duruşu yürütmüş olduğumuz demokrasi ve barış mücadelesinin gücünü açıkça göstermektedir. Halkımızın haklı mücadelesi, kararlılığı karşısında hiçbir zorba yönetimin başarı şansı yoktur, olmayacaktır. Hakkari’ye gitmemizin elbette ki bir sebebi vardı. Derecik’te bir çoban ve arkadaşı koyun otlatırken, askerlerin açtığı ateş sonucu yaralandı. Hakkari’de son 5 yılda 3’ü çocuk olmak üzere 15 sivil kolluk güçlerinin hedef gözeterek açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti. 17 sivil yaralandı. Bizde halkımızın sahipsiz olmadığını, adalet mücadelesinin dimdik ayakta olduğunu ve halkımızla buluşmak için Hakkari’ye gittik. Oradan bir kez daha haykırdık; Kürt halkı sahipsiz değildir, Kürt halkı bu kurşunları, bu zorbalığı, bu baskıyı alt edecek kararlılığa da birikime de sahiptir” dedi.

Benzer haberler

Türkiye, Rojava’ya saldırıların süreceği mesajını…

BM: Suriye’de mevcut durumu sürdüremeyiz

 ‘FAİLİ BELLİ CİNAYETLER’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun işkence ve faili meçhul cinayetlerin olmadığına dair açıklamalarına karşın Van’da helikopterden atılan Osman Şiban ve yaşamını yitiren Servet Turgut’u hatırlatan Sancar, “Doğrusu şu; kendi dönemindeki cinayetler faili meçhul değil. Failler apaçık belli. Ama bunlar yargılanmıyor, ama bunlardan yargı önünde hesap sorulmuyor, burada cinayetlerin failleri belli, akıbetleri belirsiz. Hak örgütlerinin raporlarına bakarsanız, işkencenin nasıl rutin ve polisiye bir işlem olduğunu görürsünüz. Van’da helikopterde yapılan işkence sonucu hayatını kaybeden Servet Turgut işkencenin en vahşisine maruz kaldı. Ve hayatı sona erdi, katledildi. Bunun faili de bellidir. Burada faili meçhul herhangi bir durum söz konusu değildir. Bu cinayetin de faili bellidir. Bu cinayetlerin, bu işkencelerin hepsinin failleri iktidar ve yargı tarafından korunmakta kollanmaktadır” şeklinde konuştu.

/MA/

İlginizi çekebilir