Şakran Kadın Kapalı Cezaevi Gözlem Kurulu, Mizgin Çiçek’in tahliyesini 10 ay erteledi

İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği öğrencisiyken 23 Mart 2017 tutuklanan Mizgin Çiçek’e (27), hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davada 6 yıl 3 aylık hapis cezası verildi. Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Çiçek, Mart ayında cezası bir yılın altına düşmesi üzerine denetimli serbestlikten yararlanmak için cezaevi idaresine dilekçe verdi ancak dilekçe işleme konulmadı. Cezaevi idaresi, dilekçenin işleme konulması için Çiçek’e “bağımsız koğuş” ve “pişmanlık” şartı dayattı. 17 Kasım 2021 itibariyle tahliye olması gereken Çiçek’in, İdari ve Gözlem Kurulu tarafından yapılan mülakat sonucu “iyi halli” olmadığı öne sürülerek infazı yakıldı. İdari ve Gözlem Kurulu’na başkanlık eden cezaevi savcısı, Çiçek’e “Çıkınca örgüte katılacak mısın” ve “Neden siyasilerin içinde kaldın” gibi sorular yönelterek “örgütlü koğuşta kaldığı” değerlendirmesi yaptı. Bu değerlendirmeyle Çiçek’in tahliyesi 10 ay süreyle ertelendi.
SORU ÖNERGESİ
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü de konuyu Meclis gündemine taşıdı.  Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na verilen soru önergesinde, Çiçek için verilen kararın “Yasal dayanaktan yoksun” olduğu belirtilerek, “Keyfi bir biçimde gelişen tahliye engelleme, kamuoyunda kişinin hürriyetini engellemeye dönük bir pratik olarak yansımaktadır. Bu hususta ziyaretlerin yapılması için gerekli çalışmaların yapılması hususunda gereğinin yapılması elzemdir” denildi.
‘SORUŞTURMA AÇILACAK MIDIR?’
Sürücü, Bakan Gül’e yanıtlaması talebiyle şu soruları yöneltti:
“* Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan, İdari ve Gözlem Kurulu’nun bu keyfi tutumu hakkında soruşturma açılacak mıdır?
* Mizgin Çiçek’e yönlendirilen sorular ve neticesi, hürriyetine yönelik bir kasıt olduğu kanısı kamuoyunda oluşmuştur, bu hususta bir açıklama yapacak mısınız?
* Mizgin Çiçek’e yapıldığı iddia edilen hukuksuzluğa yönelik bir adım atılacak mıdır?”
/Mezopotamya Ajansı/
İlginizi çekebilir