Sakarya Barosu kadın yöneticilerin katılmadığı baro toplantısında ‘erkek hakları merkezi’ kararı aldı

Sakarya Barosu Yönetim Kurulu, tartışılacak bir karara imza attı.

Sendika.org’un haberine göre, baronun kadın yöneticilerinin katılmadığı bir yönetim kurulu toplantısından “Erkek Hakları Merkezi” kurulması kararı çıktı.

Sakarya Barosu’nun kadın başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız ve 2 yönetici ret oyu verdi. Ancak 5 erkek yöneticinin oy kullanmasıyla karar oy çokluğuyla alındı.

Baro yönetimi, daha sonra üyelerine gönderilen mesajla merkeze üyelik çağrısı yaptı.

‘GEÇERLİ DEĞİL’

Kararı değerlendiren Toplumsal Hukuk Kadın’dan Avukat İlayda Doğa Karaman, şaşkınlık içinde olduklarını söyledi. Erkeklerin cinsiyetlerinden dolayı herhangi bir hak ihlaline uğramadığını ifade eden Karaman, dilekçenin henüz yayınlanmadığını, hangi ihtiyaçtan dolayı böyle bir merkez kurulduğunu anlamlandıramadıklarını ifade etti.

Karaman ayrıca bunun geçerli bir karar olmadığını da söyledi. Avukatlık Kanunu’nun 93. maddesini işaret eden İlayda Karaman, “Bu durumda üye tam sayısının salt çoğunluğu sağlanamadığından aslında böyle bir merkezin kurulması da hukuken mümkün olmayacaktır” diye konuştu.

Avukatlık Kanunu Toplantılar başlıklı Madde 93: Yönetim Kurulu, Baro Başkanı tarafından, doğrudan doğruya veya üyelerden birinin görüşme konusunu taşıyan yazılı isteği üzerine toplantıya çağırılır. Yönetim Kurulu salt çoğunlukla toplanır ve üye tam sayısının salt çoğunluğu ile karar verir. Oylarda eşitlik halinde, başkanın bulunduğu taraf üstün tutulur. Baro Başkanı veya Yönetim Kurulu üyeleri, ilgili oldukları işlerin görüşülmesine katılamazlar. Yönetim Kurulu kararları hakkında düzenlenen tutanak başkan ve üyeler tarafından imzalanır.

Kaynak: BirGün

İlginizi çekebilir