Rusya’nın Eyn İsa’dan çekildiği iddia edildi

Rus güçlerinin uzun süredir Türk ordusu ve Türkiye destekli MSO’nun saldırısı altındaki Rojava’nın Eyn İsa kasabasından çekildiği iddia edildi.

Suriye Demokratik Güçleri(SDG) kontrolündeki Eyn İsa’nın rejim güçlerine teslim edilmesi için Rusya’nın büyük bir baskı uyguladığı ancak SDG’nin bunu kabul etmediği bildiriliyor.

BasNews’e konuşan isminin açıklanmasını istemeyen Rojavalı bir Kürt kaynak, Rus güçlerinin bu sabah saatlerinde Eyn İsa üssünü boşaltığını, üsteki bayraklarını indiren Rus güçlerinin Rakka’nın kuzeyindeki Tal al Samen üssüne yerleştiklerini söyledi.

Aynı kaynak, SDG’nin M4 uluslararası karayolunda Türk-Rus devriyelerine katılma isteğinin Rusya ve Türkiye tarafından reddedildiğini de belirtti.

Suriye rejimine yakın medya kaynaklar ise, Rus güçlerinin Eyn İsa’daki üslerinden çekilmesinin nedeninin Rus gözlem noktalarının güvenliğinin tehlikeye girmesinden kaynaklandığı iddia etti.

Dün akşam saatlerinde Rojava’nın Girê Spî kasabasının Al Yabseh köyü sınırına  TSK’nın ağır silahlarla yığınak yaptığı bildirildi.

BasNews’e konuşan kaynaklar Türk ordusuna bağlı tanklar ve ağır silahların Girê Spî(Til Abyad) sınırına konuşlandığını doğruladı.

Çekilme iddialarının Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile yaptığı görüşmeden sonra gündeme gelmesi dikkat çekti.

Öte yandan ANHA haber ajansı da az önce geçtiği ‘Son Dakika’ haberinde, ”Türk devleti ve bağlı çeteleri an itibariyle Eyn Îsa ilçesine bağlı Ebû Sira, Hoşan ve Mişêrfê köylerini bombaladığını” duyurdu.

 

İlginizi çekebilir