Rusya Dışişleri Bakanlığı, Amerika’nın tutuklu gazeteciyi ziyaret talebini reddetti

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Amerikan Büyükelçiliği’nin tutuklanan Wall Street Journal gazetesinin Amerikalı muhabiri Evan Gershkovich’i ziyaret talebini reddettiğini bildirdi. Açıklamada talebin reddedilmesine gerekçe olarak ABD’nin bir grup Rus gazeteciye vize vermeyi reddetmiş olması gösterildi.

Açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a bu hafta New York’taki Birleşmiş Milletler’de eşlik etmesi planlanan bir grup gazeteciye vize vermeyen ABD’ye resmi bir protesto notunun, üst düzey bir Amerikalı diplomatın Dışişleri Bakanlığı’na çağırılmasıyla iletildiği bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, açıklamasında, 11 Mayıs’ta yapılması planlanan konsolosluk ziyaretinin reddedildiğini kaydetti.

Açıklamada, Rusya’nın, ABD’nin Rus gazetecilere vize vermeyi reddetmesine başka türlü karşılık vermeyi de değerlendirildiği bildirildi. Dışişleri Bakanı Lavrov da Moskova’nın bunu “affetmeyeceğini ve unutmayacağını” söylemişti.

Moskova’nın ABD’nin vize reddine tepkisinin nedenlerinden biri, BM Güvenlik Konseyi dönem başkanlığı sırasının kendisinde olması.

Benzer haberler

Gershkovich’in Gözaltı Temyiz Başvurusu Reddedildi

Açıklamada “Normal gazetecilik faaliyetlerine yönelik bu tür sabotajların yanıtsız kalmayacağı (Amerikalı diplomatlara) özellikle belirtilmişti” denildi.

Amerikalı muhabir Gershkovich, geçen ay Rusya’da casusluk suçlamasıyla tutuklanmış, ancak suçlamaları reddetmişti. ABD, muhabirin “haksız yere tutuklandığı” hükmüne varmıştı.

31 yaşındaki Gershkovich 29 Mart’ta Yekaterinburg’da Rus Federal Güvenlik Dairesi (FSB) tarafından casusluk iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Çalıştığı Wall Street Journal gazetesi ve ABD hükümeti iddiaları kesin bir dille yalanlamıştı.

Gershkovich, ertesi gün Moskova’da FSB tarafından işletilen bir cezaevine götürülmüş ve 18 Nisan’da hakim karşısına çıkmıştı. Hakim, tutuksuz yargılanma talebini reddetmişti. Rus yetkililer muhabirin casusluk yaptığına dair iddialara ise kanıt sunmamıştı.

/VOA/

İlginizi çekebilir