Rusya, Amerika’nın ‘nükleer silahları görüşelim’ önerisini reddetti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin nükleer silahların kontrolüne dair yeni diyalog teklifini reddettiklerini zira Washington’ın, Ukrayna’ya askeri destek verdiği bir ortamda bunun imkansız olduğunu söyledi. ABD’nin asıl amacın ‘Rus nükleer envanterini kontrol etmek’ olduğunu ileri sürdü.

Benzer haberler

Tunç Soyer: CHP’de değişim sloganı altında umutlar…

Bakırhan’dan Erdoğan’a: De here lo…

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin nükleer silahların kontrolü konusunda yeniden diyalog başlatma önerisini reddettiklerini söyledi.

Lavrov, Washington’ın Ukrayna’ya askeri destek verdiği bir ortamdan bunun imkansız olduğunu söyledi.

Yıllık basın toplantısında konuşan Lavrov, Batı’yı, Ukrayna’yı Rus topraklarına yönelik saldırıları arttırmaya teşvik ederek küresel güvenlik risklerini körüklemekle suçladı.

Rus Bakan, bununla birlikte Batı’nın Kiev’e verdiği destek her ne olursa olsun Moskova’nın hedeflerine ulaşacağı uyarısında bulundu.

ABD’nin nükleer silahların kontrolü alanında temasların yeniden başlatılması önerisini değerlendiren Lavrov, Moskova’nın bu teklifi reddettiğini söyledi.

“ABD’nin amacı, Rus nükleer tesislerinde denetim yapabilmek”

Lavrov, bu tür görüşmelerin yapılabilmesi için öncelikle Washington’ın Rusya’ya yönelik mevcut politikasını gözden geçirmesi gerektiğinin altını çizdi.

ABD’nin nükleer görüşmelerin yeniden canlandırılması çabasını, Rusya’nın nükleer silah tesislerinde denetimleri yeniden başlatma isteği olarak nitelendiren Lavrov, bu talepleri, Ukrayna’nın çatışma sırasında Rusya’nın nükleer kapasiteli bombardıman üslerine yönelik saldırıları göz önüne alındığında “ahlaksız” olarak tanımladı.

“Washington’ın Rusya’ya karşı yürüttüğü ‘hibrid savaş’ ortamında, sadece silah kontrolü ve stratejik risk azaltma alanında ek ortak önlemler için değil, aynı zamanda ABD ile stratejik istikrar konularının tartışılması için de hiçbir temel görmüyoruz.” diyen Lavrov, bu olasılığın ancak ‘Batı’nın, Rusya’nın güvenliği ve çıkarlarını baltalamaya yönelik kötü niyetli tutumundan tamamen vazgeçmesine bağlı’ olduğunun altını çizdi.

Lavrov, ABD’nin nükleer müzakereleri yeniden başlatma çabasının, “Rusya’nın nükleer cephaneliği üzerinde kontrol kurmaya ve kendisi için nükleer riskleri en aza indirmeye çalışma arzusundan” kaynaklandığını söyledi.

Ancak Rus Bakan, “Bu riskler ülkemize yönelik zorlayıcı baskıların bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.” sözleriyle nükleer silahların ABD’nin tutumunun bir sonucu olduğunu iddia etti.

“Rusya’nın mağlup olacağını umanlar, tarihten ders almamıştır”

Batı’yı çatışmanın sona erdirilmesine yönelik her türlü görüşmeyi engellemek ve Rusya’ya yönelik saldırıların artmasını teşvik etmekle de suçlayan Lavrov, şöyle devam etti:

“Bu tür teşvikler ve ilgili silahların transferi Batı’nın yapıcı bir çözüm istemediğini gösteriyor. Batı, Ukrayna krizini tırmandırmaya çalışıyor ve bu da yeni stratejik riskler doğuruyor.”

Batı’nın baskılarına rağmen savaşın devam edeceğini aktaran Bakan Lavrov, ülkesinin Ukrayna’daki savaşı “özel askeri operasyon” olarak adlandırdığı ifadeyi kullanarak, “Özel askeri operasyonun hedeflerini tutarlı ve ısrarlı bir şekilde zorlayacağız ve hedeflerimize ulaşacağız. Rusya’nın herhangi bir şekilde yenileceğine dair hiçbir umutları olmasın. Batı’da bu konuda hayal kuranlar tarihten ders almamışlardır.” diye konuştu.

/euronews/

İlginizi çekebilir