Rusya, Amerikalı gazeteci Gershkovich’in tutuksuz yargılanma talebini reddetti

Rusya’nın “casusluk” suçlamasıyla gözaltına aldığı Amerikalı muhabir Evan Gershkovich’in tutuksuz yargılanma talebi reddedildi.

Moskova’da görülen duruşma salonunda cam kafes içerisinde tutulan Wall Street Journal gazetesi muhabiri, temyiz başvurusunun reddedilmesi sonrası hapishanede tutuklu kalmaya devam edecek.

Uluslararası basının yoğun ilgi gösterdiği duruşmada Gershkovich, Soğuk Savaş’tan bu yana Rusya’da casusluk suçlamasıyla gözaltına alınan ilk ABD’li gazeteci oldu.

Rus Dışişleri Bakanlığına akredite olan gazeteci, kendisine yöneltilen suçlamaları reddediyor.

Avukatları Maria Korchagina ve Tatyana Nozhkina, duruşma sonrası yaptıkları açıklamada, mahkemenin tutukluluk süresini uzatmayı değerlendireceği mayıs ayı sonuna kadar başka duruşma beklemediklerini dile getirdi.

Gershkovich suçlu bulunması halinde 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Rus avukatlar, casusluk davalarına ilişkin geçmişteki soruşturmaların bir yıl ila 1,5 yıl sürdüğü ve suçlanan kişilerin bu süre zarfında dış dünyayla çok az temas kurabildiğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı kısa süre önce yaptığı açıklamada, Gershkovich’e yönelik suçlamaların ciddi nitelikte olduğunu ve “gazetecilik statüsünü yasa dışı eylemlerine kılıf olarak kullanarak gizli bilgileri elde etmeye çalışırken suçüstü yakalandığını” iddia etmişti.

Moskova mahkemesinin temyiz başvurusunu reddetmesi, Gershkovich’in henüz tarihi açıklanmayan duruşmaya kadar hapiste kalacağı anlamına geliyor.

ABD’li gazeteci, Moskova’da Çarlık döneminden kalma ve Sovyet dönemindeki baskının sembolü olarak görülen Lefortovo cezaevinde tutuluyor.

Gershkovich, 29 Mart günü Urallar’ın Yekaterinburg kentinde yaptığı bir haber sırasında gözaltına alınmış, ABD Başkanı Joe Biden ve bazı üst düzey yetkililer, Amerikalı gazetecinin derhal serbest bırakılması için çağrıda bulunmuştu.

/euronews/

İlginizi çekebilir