Rus petrokimya devi Hollanda’ya boşaltamadığı LPG’yi Aygaz’a satmış

Rus petrokimya üreticisi Sibur, Hollanda’ya boşaltamadığı sıvılaştırılmış petrol gazını (LPG) Türkiye’ye yönlendirdi.

Reuters’in üç sektör kaynağına dayandırdığı haberine göre Ukrayna işgalinin başlamasıyla Batı yaptırımları listesinde yer almamasına rağmen bankaların Rusya’dan gelen ürünler için ödemeleri zorlaştırması nedeniyle petrokimya üreticisi boşaltımda sorunlarla karşılaşıyor.

Yaptırımlar, Rus petrol ürünlerinin satın alınmasını kısıtlamazken, finans sistemi üzerindeki kısıtlamalar, ödeme, sigortalama ve nakliye konusunda zorluk çıkarıyor.

Refinitiv Eikon gemi takip sistemine göre Baltık Denizi’ndeki Rus Uts-Luga limanından şirkete ait toplam 48 bin ton LPG taşıyan dört tankerin martın ikinci yarısında ARA’ya (Hollanda’daki Amsterdam-Rotterdam-Anvers bölgesi) ulaşması gerekiyordu.

Refinitiv verilerine ve nakliye acentelerine göre bu tankerlerden Navigator Leo, 17 Mart’tan bu yana yükünü boşaltmamış halde Rotterdam Limanı’nda bekliyor.

Diğer iki tanker Navigator Luga ve Navigator Libra’ysa Hatay’daki Dörtyol Limanı’na yönlendirildi.

LPG’yi Aygaz satın almış

Konunun hassasyeti nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen enerji sektöründen bir kaynak, kargoları Koç Holding’e ait Türkiye’nin en büyük LPG ithalatçısı ve dağıtıcısı Aygaz’ın satın aldığını aktardı.

Sibur Tobol LPG tankerindeki kargoysa 2 ile 3 Nisan arasında Rotterdam Limanı’nda Eco Freeze adlı başka bir tankere aktarıldı.

/euronews/

İlginizi çekebilir