Rojhılat’lı Seida Sohrabi Finlandiya genel seçimlerinde milletvekili adayı oldu

 Finlandiya’da yapılacak genel seçimde Rojhılat asıllı Seida Sohrabi isimli Kürt kadın aday oldu.

Finlandiya, 2 Nisan Pazar günü genel seçim için sandığa gidiyor.

Uzun yıllardır Finlandiya’da yaşayan Rojhılatlı (Doğu Kürdistan) bir Kürt kızı şimdi parlamenter olmak için yarışıyor ve seçmenleri ülke parlamentosuna gitmeye ikna etmek amacıyla seçim kampanyasını başlattı.

Seida Sohrabi, Finlandiya Ulusal Koalisyonu’nun Helsinki seçim bölgesi için 150. Aday olarak belirlenmiş. Daha önce belediye meclisinde görev yapan Seida Sohrabi, ülkeyi dolaşarak seçmenlerini ikna etmek ve meclise ulaşmak için elinden geleni yapacağını söylüyor.

Uzun yıllar önce daha küçük bir kız çocuğu iken ailesi ile birlikte Finlandiya’ya göç eden ve ülkenin parlamentosu için adaylığını koyan ve Rûdaw muhabiri Zınar Şino’ya konuşan Seida Sohrabi,  “Babam bir keresinde bana ‘Ne yaparsan yap güzelce, düzgün yap, yoksa yapma’ demişti. Ben de bu çerçevede çalışmalarımı yürütüyorum. Ve bu sözlerin doğruluğuna kesinlikle inanıyorum” dedi.

Kürtlere ilişkin bir projesi olduğunu dile getiren Seida Sohrabi, “Bir caddeye Kürtçe bir isim verilmesi için teklifte bulundum. Sekiz kişi oy kullandı ve imzaladı. Kürtçe adını taşıyan bir caddeye sahip olmak için daha fazla imzaya ihtiyaç var ve bu yönde çalışmalarımı sürdürüyorum” ifadelerini kullandı.

Seida Sohrabi, 20 Nisan 1996 tarihinde, ailesiyle birlikte Irak’ın Ramadi kentindeki bir kamptan Finlandiya’ya gitti. O günden sonra Seida’nın hayatı çok değişti.

Seida Sohrabi, Finlandiya ve Kürdistan’ın ebeveynleri gibi olduğunu söylüyor. “Finlandiya’yı seviyorum ve Finlandiyalı bir Kürdüm. Kalbim Finlandiya ile birlikte. Finlandiya bana ve mültecilere çok iyi davrandı” şeklinde konuştu.

Seida Sohrabi’nin kampanya ekibinde Kürtlerin yanı sıra, Finliler, Afrikalılar ve diğer uluslardan insanlar var.

Finlandiya’da 200 sandalye için 2 bin 424 adayın yarıştığı parlamento seçimleri 2 Nisan Pazar günü yapılacak.

Seçimler, Türkiye’nin Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay veren protokolü meclisten geçirmesinden sadece birkaç gün sonra gerçekleşecek.

Finlandiya’nın en büyük sekiz partisinden yedisinin genel başkanı kadın.

Başbakan Sanna Marin ‘in 2019’da kurduğu koalisyon hükümetinde yer alan beş partinin lideri de kadın. Marin ve koalisyon ortaklarının çektirdiği toplu fotoğraflar, o dönem uluslararası basın tarafından manşetlere taşınmış ve kamuoyunda büyük yankı bulmuştu.

Mevcut kabinedeki 19 bakanın 11’i de kadınlardan oluşuyor.

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir