Rojhilatli Kürt siyasetçi Erbil’de öldürüldü

Kürdistan Demokrat Partisi İran (KDP-İ) üyesi Siyamen Şaboyi’nin Erbil’de öldürüldüğü bildirildi.

Kürdistan Demokrat Partisi-İran’dan (KDP-İ) bir kaynak Rûdaw’a verdiği bilgide, söz konusu üyenin silahla öldürüldüğünü belirterek “Siyamen Şaboyi adlı üyemizin cenazesi dün Behirke’de bulundu. Konuyla ilgili olarak biz ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti araştırma yürütüyoruz” dedi.

Rûdaw’a konuşan insan hakları aktivisti Erselan Yarehmedi ise “Benim yakın bir arkadaşımdı. Demircilikle uğraşıyordu. Güney Irak plakalı bir otomobil geliyor ve onun dükkanına gidiyor. ‘Gelip camların ve pencerelerin ölçüsünü al’ diyor. O da gidiyor, sonrasında da haber alınamıyor” ifadelerini kullandı.

Yarehmedi ayrıca “Bugün saat 15:00’te Siyamend Şaboyi’nin cenazesi Behirke’ye bağlı Qadirawe köyünde bulunuyor. Belli ki kafasının arkasında ateş edilerek öldürülmüş” dedi.

Benzer haberler

Ayrıca Şaboyi’nin telefon ve yanındaki eşyalarının da götürüldüğünü belirten Yarehmedi, “Bugün telefonundan bana bir mesaj geldi, yeni bir uygulama indirilmiş gibi görünüyor. Demek ki telefonu hala onların ellerinde”  bilgisini ekledi.

Kürdistan Demokrat Partisi İran (KDP-İ) ise üyelerinin ölümüne dair bir duyuru yaparak söz konusu olayı “terörist” bir eylem olarak nitelendirdi ve “Katil İran tarafından tutulan kişilerce öldürülmüştür” açıklamasında bulundu.

7 Temmuz’da da Süleymaniye’nin Helşo bölgesinde Luqman Aci ve Adil Muhacir adlı 2 KDP-İ üyesi öldürülmüştü.

KDP-İ, Rojhılat’ta (Doğu Kürdistan) faaliyet yürütüyor.

/rd/

İlginizi çekebilir