Rojhilat: Xoy’da 15 yaşındaki çocuk gelin anne ve babası tarafından öldürüldü

Rojhılat’ın Xoy kentinde sekiz ay önce zorla evlendirilen 15 yaşındaki bir kız çocuğu, anne ve babası tarafından “namus” gerekçesiyle boğularak öldürüldü.

Rahila Rahdar, geçen Perşembe günü Xoy kentinde anne ve babasının evinde ölü bulundu.

Hengaw İnsan Hakları Örgütü’nün bildirdiğine göre, Pazar günü Rahdar’ın ailesi, kızlarını “şal kullanarak” boğduklarını itiraf etti ve bunu ailenin “namusunu korumak için” yaptıklarını söyledi.

Çocuk gelin Rahila Rahdar, geçen yıl ailesi tarafından kendisinden 12 yaş büyük bir erkekle evlenmeye zorlandığında henüz 14 yaşındaydı. Hengaw’a göre eşi, Rahila Rahdar’ı öldürülmeden günler önce başka biriyle ilişkiye girmekle suçlamıştı.

İran’da yasal evlenme yaşı kızlar için 13, erkekler için 15’tir. Ancak, babalarının rızası ve hakimin izni ile çocuklar daha küçük yaşta da evlendirilebiliyor.

İran İstatistik Merkezi, Mart 2022 ile Aralık 2022 arasında 15 yaşın altında 20.000’den fazla kız çocuğunun yasal olarak evlendiğini ve bu süre zarfında 15 yaşın altında binden fazla doğum yapıldığını bildirdi.

“Aile namusu” kavramı İran’da kadın ve kız çocuklarının erkek akrabaları (babalar, erkek kardeşler ve kocalar) tarafından öldürülmesi için sıklıkla bir bahane olarak kullanılıyor.

Hengaw’a göre, Mart 2022 ile Mart 2023 arasında Rojhılat’ta en az 25 kadın öldürüldü.

/rd/

İlginizi çekebilir