Rojava’dan diplomatik atılım: MSD Amerikan hukuk ve lobi şirketiyle anlaşma imzaladı

Suriye Demokrati Meclisi (MSD) ile Amerikan Hukuk ve Halkla İlişkiler ve Lobi Şirketi Brownstein Hyatt Farber Schreck LLP arasında anlaşma imzalandı.

Yapılan anlaşma gereğince şirket, Rojava Özerk Yönetimi’nin haklarının güvence altına alınması, korunması ve tanınması için çalışacak.

Anlaşmaya göre şirket, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin Amerikan kurumlarıyla ilişkilerini de koordine edecek ve yönetimin Amerikan siyasi çevrelerince tanınmasına yönelik çalışmalar yürütecek.

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi eski Başkanı Edward Royce’un sözleşmeyi denetlediği de belirtildi.

Royce, “Sözleşmenin, Kongre’deki politika yapıcılara ve ABD yönetimine, Suriye’deki öz yönetim projesinin ne olduğu konusunda Birifing verilmesini kapsayacağını” vurguladı. Royce ayrıca ”IŞİD terörün kalıcı olarak yenilgiye uğratılması için en iyi çözümün de Suriye krizine kalıcı bir çözüm bulunması olduğunu” söyledi. 

Öte yandan sözleşmede yer alan bir maddeye göre de Lobi Şirketi, ABD Kongresi’ndeki yapılarla, özellikle de dışişleri komiteleriyle iletişim kurarak SDG’nin Suriye’deki yönetim projeleri için finansman sağlamasına da yardımcı olacak.  Amerikan medyası,  Birleşmiş Milletler kuruluşları ve insan hakları kuruluşları nezdinde faaliyet yürütecek…

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın eski danışmanı Hazem Al-Ghabra, sözleşmeyi ”doğal” olarak nitelendirdi ve bu anlaşmanın Amerika’nın Suriye siyasetinde bir değişiklik olmadığı anlamına geldiğini söyledi:

Sözleşmenin oldukça mütevazi bir bütçesinin olduğu da belirtildi.

 

/Kaynak: Rojava Gündemi/

İlginizi çekebilir