Rojava’da öldürülen çocuklar için Birleşmiş Milletler’e çağrı: Saldırıları bir an önce durdurun

Türkiye’nin saldırıları sonucu hayatını kaybeden çocuklar için açıklama yapan Sara Örgütü ve Kongra Star, BM’nin sorumluluğunu yerine getirmesini istedi. 
Türkiye ve bağlı paramiliter yapılar tarafından 18 Ağustos’ta Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile düzenlenen saldırıda 4 çocuk katledilirken, 11 çocuk ise yaralanmıştı. Saldırıyı kınayan Sara Örgütü ve Kongra Star, katliamların bir an önce durdurulması çağrısında bulundu.
NuJINHA’da yer alan habere göre, Hasekê’de yapılan açıklamada konuşan Sara Örgütü’nden Fereh Mihemed Bisês, katledilen çocukların ailelerine başsağlığı, yaralı çocuklara da acil şifalar dileyerek, “Meydana gelen saldırılardan BM sorumludur. Sözlerinin arkasında durmalılar ve Türkiye’nin işlediği suçları görmeliler. Tüm insan hakları örgütlerine çağrı yapıyoruz; çocuk katliamlarının önünü alın” ifadelerini kullandı.
‘KİRLİ BİR POLİTİKA YÜRÜTÜLÜYOR’
Kongra Star’dan Fehîma Ehmed ise şöyle dedi: “Halkın iradesine karşı kirli bir politika yürütülüyor. Tüm devletler en başta kendi çıkarlarını düşünüyorlar ve bu kirli planları görmezden geliyorlar. Soykırım ve katliam planlarını görün. Biz kadınlar olarak görevimizin bilincinde ve farkındayız, devrimi koruyacağız, mücadele edeceğiz, sömürgeciliğe geçit vermeyeceğiz.”
Açıklama sloganlarla son buldu.

 

/MA/

İlginizi çekebilir