Rojava Özerk Yönetimi: Yaşam alanların hedef alınması savaş suçu teşkil edecek saldırgan bir davranıştır

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi açıklamasında Türkiye’nin tehditlerine ve yıldırma siyasetine dikkat çekildi ve ”Türk devleti halkımıza yönelik saldırılarını meşrulaştırma yoluna gidiyor.” denildi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi açıklamasından öne çıkanlar şunlar:

”Bölgelerimize yönelik bu tehditler ve hedef almalar, Türkiye’nin Suriye’deki projesinin ve net gündemlerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından bir intikam boyutu taşıyor.  Bu tehditler, Türk Dışişleri Bakanlığı’nın konuşmasında olduğu gibi, Türkiye’deki durumun gerçekliğinin tamamen göz ardı edilmesi ve Türk kamuoyunun bölgelerimize yönlendirilerek, varsayımsal tehlikelerden bahsedilerek aldatılmasıdır.

Bu tehditler bölgelerimizi hedef almakta, halkımız ve uluslararası koalisyonun IŞİD ve hücrelerine karşı mücadele faaliyet ve çabalarını olumsuz etkilemektedir.

 Bu tehditlerden hiçbir çıkar elde eden olmayacak, kaos ortamının sürdürülmesi bir nevi istikrarın ve Suriye ulusal mutabakatının engellenmesidir ki bu da Türkiye’nin temel hedeflerinden biridir.

Benzer haberler

Özellikle hayati tesislerin hedef alınması, genel ve insani yaşam durumu üzerinde olumsuz sonuçlar doğuracak ve savaş suçu teşkil edecek saldırgan bir davranıştır.

Suriye’de rolü olan tüm tarafların net pozisyonlara sahip olması ve bu tehditleri sınırlandırması gerekiyor.

Çünkü Türkiye, Suriye’de yaşanan ikilemlerin yanı sıra Kuzey ve Doğu Suriye’deki halkımızın geçim kaynaklarını da hedef almak, insanların acılarını artırmak istiyor ve bu durum yaratılıyor. Bir projeye yol açacağına inandığımız birçok sorunun büyük bir karmaşa olmasını hiç istemiyoruz.

Bugün uluslararası toplumun, uluslararası koalisyonun, BM’nin, insan hakları ve insani kuruluşların yanı sıra Rusya’nın da Türkiye’nin Suriye’de ve bölgelerimiz genelinde yeni dengeler kurma çabasına karşı etkili ve caydırıcı tavır alması gerekiyor.”

 

/Kaynak Rojava Gündemi/

İlginizi çekebilir