Rojava Özerk Yönetimi: Türkiye’nin saldırıları krizin her düzeyde derinleşmesine neden olmaktadır

Rojava Özerk Yönetimi, Türkiye’nin Hakurk’ta 12 askerin hayatını kaybetmesi üzerine, Rojava’da enerji tesislerine hava bombardımanı düzenlenmesini kınadı.

Rojava’da petrol, gaz ve elektirk tesislerinin hedef alınması üzerine Rojava Özerk Yönetimi açıklama yaptı.

Açıklamada, “Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi olarak biz, insani ve ekonomik acıları artıran bu saldırıları tamamen reddettiğimizi bildirken, bu saldırıların olumsuz etkisinin sadece bölgemizle sınırlı kalmadığını, aksine saldırıların olumsuz sonuçlarının bütün bölgeyi etkilediğini belirtiyoruz. Bölge genelinde yankıları olan ve soykırım silsilesinin bir parçası olan bu saldırılar, terörle mücadele çabalarını engellemekte ve krizin her düzeyde derinleşmesine neden olmaktadır. İstikrarı sağlamak ve sürdürmek isteyen tüm güçlerin yanı sıra, IŞİD ve terörle mücadelede aktif olan tüm tarafları, Türk işgalinin bu haksız saldırılarına karşı caydırıcı pozisyon almaya, tüm insani kuruluşları da gerekli tedbirleri almaya çağırıyoruz. Birleşmiş Milletler ve ilgili kuruluşlara soruşturma açma çağrısında bulunuyoruz” ifadeleri yer aldı.

SOHR: Haseke’de elektrik, petrol ve gaz tesisleri vuruldu

Açıklamada, Türkiye’nin bölge halkına hizmet veren tesislere yönelik hava saldırılarının BM ve diğer uluslararası kuruluşlar tarafından kayıt altına alınarak belgelenmesi istendi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), saldırıların Haseke’deki elektrik, petrol ve gaz tesisleri de dahil olmak Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrolü altındaki alanların altyapısını hedef aldığını bildirdi.

SOHR’a göre tesislerin vurulmasından sonra Derik, Tirbesipi ve Çil Axa’ya bağlı çok sayıda köyde elektrik kesintileri yaşandı.

 

/rd/

İlginizi çekebilir