Rojava Özerk Yönetimi: Kobanê halen imha saldırılarıyla karşı karşıya

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Kobanê’nin halen “imha” saldırılarıyla karşı karşıya olduğu uyarısı yaparak, IŞİD’e karşı ortaya konan dayanışma ruhunun sürmesini istedi. 

 

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Özerk Yönetim açıklamasında, Kobanê’nin kurtuluşu için verilen mücadeleye vurgu yapıldı. IŞİD’in Kobanê’de yenilgiye uğratıldığı hatırlatılan açıklamada, “Dünya halklarının Kobanê’ye desteklerini göstermek için alanlara çıktığı 1 Kasım (Dünya Kobanê Günü), Demokratik Modernite çizgisinde modern bir Ortadoğu’nun inşası için tarihi bir gelişme olmasının yanı sıra, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde de halkların birbirlerine dayanışma ruhuyla destek olmaları açısından da tarihi bir adımdır” denildi. 

 

‘SALDIRILAR KAZANIMLARI TEHDİT EDİYOR’

 

Kobanê direnişinin mirasının “insanlık mirası” olduğu vurgulanan açıklamada, “Aynı zamanda özgürlükçü ve demokratik mücadele yürüten halklar için de halkların büyük bir kazanımıdır. Ayrıca Kobanê’ye gelen tüm Suriye ve Kürdistan halkımızın yanı sıra özgür bir ruh taşıyan ve bunun için mücadele eden dünya enternasyonalistlerine de sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ancak küresel terörist bir oluşum olan DAIŞ çetelerinin intikamını almak amacıyla Kobanê başta olmak üzere tüm bölgelerimiz halen imha ve soykırım saldırılarıyla karşı karşıyadır. Türk devleti topraklarımıza saldırıyor, savaş suçu işliyor, bölgemizin temel yaşamsal kaynaklarını sağlayan altyapısını yok ediyor, huzur ve güvenliğini tehdit ediyor. Aynı zamanda DAIŞ çetelerine ve teröre karşı verilen tarihi direnişte elde edilen kazanımları da tehdit ediyor” ifadelerine yer verildi. 

 

‘TOPRAKLARIN TÜMÜ ÖZGÜRLEŞTİRİLECEK’

 

Açıklamanın devamında şunlar belirtildi: “Türk devletine karşı durmak, politikalarını ve teröre verdiği desteği teşhir etmek, halkımıza karşı yürütülen imha ve soykırım konsepti hakkında soruşturma açarak halkın devrim kazanımları ve teröre karşı mücadelesinde elde ettiği kazanımların korunması mümkündür. Halkımıza, Kobanê direnişinin yarattığı devrimci direnişçi miras, Kobanê şehitlerinin yürüyüşü tüm Kuzey ve Doğu Suriye’de halkımızın taleplerini gerçekleştirme ve halk bileşenlerini savunma kararlılığımızın ve güçlü irademizin ışığı olacağının sözünü veriyoruz. Bu, işgal altındaki topraklarımızın özgürleştirilmesinin imkanlarını yaratacağı gibi, teröre ve fitneye karşı mücadelenin başarıyla devam etmesini sağlayacaktır. Halkımızın bu kararlılık ve iradesiyle zafere ulaşacağına, işgal altındaki topraklarını tümüyle özgürleştireceğine ve birleşik bir Suriye inşa edeceğine eminiz.”

 

/Mezopotamya Ajansı /

İlginizi çekebilir