Rojava: Özerk Yönetim’den yeni yıl mesajı

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, yeni yıl için yayınladığı yazılı açıklamada tüm Suriye halkının 2024 yılını kutladı.
Özerk Yönetim’in mesajında,  “İşgalci Türk devletinin sistematik olarak artan saldırıları, terörle mücadele ve etkilerinin önüne geçilmesi kapsamında halkımız, özerk yönetimi ve askeri güçlerinin karşı karşıya kaldığı en büyük zorluklardan biriydi. İşgalci Türk devleti, bir taraftan Özerk Yönetim bölgelerinin altyapısını yıkmaya devam ederken, öte yandan Türk devleti ve çetelerinin işgali altında bulunan bölgelerde (Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî) bir yıl içinde katliamlar ve ihlalleri arttırarak devam etti. Bölgedeki yıkım ve çatışmaların yayılması, teröre ve saldırılarına imkan sağlamakta” denildi.
‘ULUSAL GÜVENLİK TEHLİKEYE GİRMİŞTİR’
Mesajın devamında şunlar yer aldı: “Yerel ve uluslararası güçler, Suriye’deki değişim gerçekliğine gölge düşürdü. Ukrayna’dan başlayarak Türk devleti üzerinden Gazze’ye kadar Suriye’deki durum kötüleşirken, Suriye’deki gelişmelerden uzak kalan Arapların konumu zayıf kaldı ve bugün Araplar Suriye krizinin çözümüne katılması yerine, acı çekiyor. Bu krizin sonuçlarıyla uzun zaman boğuşan bir ülkedeki ulusal güvenlik tehlikeye girmiştir. Geçen yıl Suriye ve Türkiye’de 6 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketiyle birlikte insani diplomasi devreyi sokuldu, depremden etkilenen bölgelere insani yardım ulaştırılması için Suriye rejimiyle iletişim kanalları açıldı ve Araf İnisiyatifi’nin Şam hükümetiyle normalleşme sürecini başlatmasına yol açtı ancak sonuca varılmadı. Ayrıca 2254 sayılı karar uyarınca yapılan uluslararası çabalar, insani yardım ve gerilimi azaltma dosyalarının ötesine geçememesi ve büyük bir sorunla karşılaşmaları Suriye siyasi gerçekliğinin bir kuşatma altında olduğunu göstermektedir. Bu da yakın gelecekte çözüm fırsatlarının bulunmadığını ve krizin ömrünün uzatıldığına işaret ediyor.”
‘EKSİK KALAN GÖREVLERİMİZİ YERİNE GETİRECEĞİZ’
Kuzey ve Doğu Suriye’deki bileşenlerin, kazanımlarını ilerletmek ve bölgenin huzur ve güvenliğini savunmak için büyük bir çaba içinde oldukları ifade edilen mesajda, “İçerde kriz ve çatışma çıkarmaya yönelik tüm girişim ve planları yenilgiye uğrattılar ve bu da tüm tarafların girişimlerin sayesinde oldu. Toplumların ortak yaşam ve işbirliği temelinde yaşamını sürdüren bölge halkları, acı ve zorluklarla dolu bir yılı geride bırakırken, ekonomik ve politik açıdan Demokratik Özerk Yönetim için kazanımlarla dolu bir yıl oldu. Geçen yıl yerine getiremediği görevleri, halkımızın yaşamı için doğru olanı takip ederek yerine getirmeye kararlıdır” ifadeleri yer aldı.
SİYASİ ÇÖZÜM VE DEMOKRATİK DİYALOG ÇAĞRISI
Mesajın devamında şu ifadeler kullanıldı:
“Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi olarak tüm Suriye halkının yeni yılını ve Noel Bayramı’nı kutluyoruz. İşgalci Türk devletinin saldırıları sonucunda şehit düşen sivil yurttaşlarımızın acılarını yaşadığımızı bir kez daha dile getiriyoruz. Yeni yılda, halkımızın birliğinin onları güvence altına alınmasının tek yolu olarak kalacağını vurguluyoruz. Hak ve kimlik isteyen tüm güçler karşısında uluslararası toplumu Suriye’de yaşanan olaylarla ilgili harekete geçmeye, Türk devletine saldırılarını durdurması ve Suriye topraklarındaki işgaline son vermesi için baskı yapmaya çağırıyoruz. Tüm tarafları, Suriye halkının acılarının sona ermesi için ahlaki ve insani görevlerini yerine getirmeye, barışın sağlanması, halklar arasında karşılıklı yaşam ve sevginin sağlanması için tüm çabalarını harcamaya çağırıyoruz. Ayrıca ulusal birlik temelinde siyasi çözümün etkinleştirilmesi ve diyaloğun başlatılması, yeni, demokratik ve merkezi olmayan bir Suriye’nin kurulması çağrısında bulunuyoruz. Tüm Suriye halkını yeni yılda ulusal birliğin kurulması, işgalin sona ermesi ve Suriye halkının birliğinin sağlanması için çalışmaları çağrısında bulunuyoruz.”

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir