Rojava: Özerk Yönetim Suriye hükumetine ait devlet kurumlarını denetime aldı

Halep’teki Kürtlere yönelik amborgo nedeniyle Suriye hükümetiyle yaşanan gerginliğin tırmanmasının ardından bu sabah Rojava İç Günelik Güçleri Kamışlo merkezinde bazı hükümet binalarını denetime aldı.

Konuya ilişkin olarak Rojava İç Güvenlik Güçleri (Asayiş) bir açıklama yaptı.

ANHA’nın haberine göre açıklamada, ”Hükümet kurumlarını denetleme çalışmalarının hükümetin Halep’in Şêxmeqsûd ve Eşrefiyê mahallelerine uyguladığı ambargoya cevap olarak yapıldığı ve kurumların çalışmalarının durdurulmadığı” belirtildi.

Suriye devlet ajansı SANA ise ”Suriye Demokratik Güçleri’nin (DSG) çok sayıda hükümet binası ve hizmet birimlerinin de bulunduğu İbnü’l İbri Caddesi’nde hububat, finans, elektrik, eğitim kompleksi, ziraat bankası ve kültür merkezi binaları ve dairelerine girdiğini ve buralarda çalışanları kovduğunu” ileri sürdü.

Asayiş’in Kamışlo’daki Sebaa Bahrat Kavşağı’na yakın bölgede kontrol noktası kurduğu, havaalanına giden tüm yolları kontrol ettiği bildirildi.

Asayiş güçleri, 9 Nisan’da Kamışlo’da Suriye hükumet güçlerinin kontrolündeki “El Baas” fırınını kapatmıştı.

Rûdaw’ın haberine göre Asayiş güçleri Haseki’de de Suriye hükumetine bağlı güçlerin kaldığı bölgeleri ablukaya aldı.

Rojava Özerk Yönetimi, Halep’teki Kürt semtleri üzerindeki ablukanın kaldırılmasını istiyor. Her iki semtte yaklaşık 200 bin Kürdün yaşadığı tahmin ediliyor. Suriye hükumet güçleri, bu semtlere gıda ve akaryakıt ulaşmasına müsaade etmiyor.

 

İlginizi çekebilir