Rojava: Özerk Yönetim 6 günlük bilançoyu duyurdu

 Rojava Özerk Yönetimi Türkiye’nin saldırılarında 19’u Suriye Demokratik Güçleri (SDG) savaşçısı 59 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Rojava yönetimi ayrıca Rusya ve ABD’ye “Türkiye’nin hak ihlallerini önleme” çağrısı yaptı.

Rojava Özerk Yönetimi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) son 6 günde Rojava’ya yönelik düzenlediği hava bombardımanı ve top atışlarının bilançosunu açıkladı.

Açıklamaya göre, 19’u SDG savaşçısı, 16’sı sivil ve 24’ü Suriye askeri olmak üzere toplam 59 kişi yaşamını yitirdi, 33 sivil, 13 SDG ile asayiş üyesi ve 25’i Suriye askeri olmak üzere 73 kişi ise yaralandı.

20 Kasım tarihinde Türk ordusu, SDG’nin kontrolündeki Rojava ve Suriye’nin bazı bölgelerine yönelik “Pençe- Kılıç” ismiyle havadan bir operasyon başlattı.

Rojava yönetimi, 50 savaş uçağı ve 20 insansız hava aracı ,şe yapılan bombardımanlarda gıda deposu, enerji bölgeleri ve sivil yerleşim yerlerinin hedef alındığını belirterek, çok sayıda sivilin göç etmek zorunda kaldığını bildirdi.

Açıklamada, “Sınır üzerindeki yerleşim yerlerindeki siviller evlerini terk etmeye bazıları ise göç etmeye mecbur kaldı” denildi.

“Türkiye’nin bölgemize yönelik savaşı ekonomik savaştır” ifadelerine yer verilen açıklamada, “saldırıların yeni olmadığı ve bölgede istikrarı hedef aldığı” kaydedildi.

IŞİD’li aileler ve çocukların kaldığı Hol Kampı’nın Türk uçaklarınca hedef alındığı ve kaçan birkaç kişinin yeniden yakalandığı bilgisine yer verilen açıklamada, bu durumun bölgede “ciddi bir güvenlik tehdidi oluşturduğuna ve Türkiye’nin saldırılarının IŞİD ile mücadeleyi zayıflattığına” işaret edildi.

Açıklamada, Türkiye’nin saldırılarının önlemesi için ABD ve Rusya yönetimine de çağrıda bulunuldu. Hava sahasının kullanılmasına her iki devletin “yeşil ışık” yaktığına dikkat çekilen açıklamada, Rojava ve Suriye’ye yapılan müdahalenin bölge ile sınırlı kalmayacağı tüm dünya dengelerini etkileyeceği uyarısında bulunuldu.

/rd/

İlginizi çekebilir