Rojava, Güney Kürdistan yönetiminin sessizliğine tepkili

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ninTürkiye’nin saldırıları ve işgal tehditleri altındaki Rojava konusundaki sessizliğinin, Rojava Kürtlerinin tepkisini çektiği bildirildi.

Türk devletinin ‘Pençe-Kılıç’ adını verdiği ve 19 Kasım gece yarısından bu yana yoğunluk kazanan kara ve hava saldırıları karşısında Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin sessiz kalması, Türkiye’nin olası kara harekâtı tehdidinin yükseldiği günümüzde Erbil yönetiminden bir açıklama gelmemesi Rojava’da tartışmalara ve tepkilere yol açıyor.

Konuyla ilgili olarak Nupel’e açıklamalarda bulunan ve ”sesimizi Başur yönetimine duyurmaya çalışın’ diyen, Kobani’den bir şehit yakını, ”Erbil yönetimi en azından sivillere, alt yapı tesislerine ve ekonomik hedeflere yapılan saldırılara karşı bir açıklamada bulunabilirdi ama yapmadı. Türk devleti camilerimizi yıktı ama buna da sessiz kalındı. Bu tutum sadece Rojava’ya değil, bütün Kürtler zarar veriyor” dedi.

Rojava halkının, Güney Kürdistan’dan beklentileri olduğunu, en azından diplomatik olarak etkisini kullanması gerektiğini belirten Kobanili şehit yakını, bu kritik dönemde Kürt partileri ve parçaları arasındaki sorunların ertelenmesi gerektiğini ve nerede olursa olsun Kürtlere yapılan saldırılara bütün Kürtlerin karşı çıkması ve dayanışma içinde olması gerektiğini söyledi.

 

İlginizi çekebilir