Rojava: Özerk Yönetim, Türkiye’nin saldırılarının bilançosunu açıkladı

Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi, Türkiye’nin dün düzenlediği 40 saldırıda 8 yurttaşın katledildiğini, 18 yurttaşın da yaralandığını belirtti.
Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi, Türkiye’nin dün düzenlediği saldırıların bilançosunu açıkladı. Özerk Yönetimin resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre 8 yurttaş katledildi, 18 yurttaş da yaralandı. Özerk Yönetim, 2 bin 200 köy ve kasabanın karanlıkta kaldığını duyurdu.  Açıklamada, Türkiye’nin 7 savaş uçağı ve 33 insansız hava aracıyla bölgeye yönelik 40 saldırı gerçekleştirdiği belirtildi.
SALDIRI DÜZENLENEN YERLER 
Raporda saldırılara ilişkin şu bilgiler paylaşıldı: “Qamişlo’da Cirnik mahallesinde Sadkob istasyonu, gıda deposu, Eleya mahallesinde fabrika, 2 inşaat şirketi, Simav matbaası, Korona Hastanesi, elektrik istasyonu, yem deposu, diyaliz hastanesi, oksijen fabrikası bombalandı. Şehitler Kavşağı yakınındaki seramik deposu, benzin istasyonu, Aziz garajı, çimento deposu, Um Fursan köyü, Eleya mahallesinde bir mazot deposu, Eleya mahallesinde perşembe pazarı, Korona hastanesi yakınındaki depo, Berfin temizlik ürünleri fabrikası ve Botan akaryakıt istasyonuna yönelik 31 saldırı gerçekleşti. Amûdê ilçesinde Kerem düğün salonu, buğday deposu ve zeytin deposuna 3 saldırı düzenlendi. Kobanê’de araba garajı, Sınır Tanımayan Doktorlar’ın desteklediği Miştenur hastanesi, Termik köyü yolu üzerinde tavuk fabrikası, Halep yolu üzerinde çiftlik, araba tamirhanesi ve Ehmed Temer’e ait inşaat şirketi 6 saldırıyla hedef alındı.”
2 BİN 200’DEN FAZLA KÖY VE KASABA KARANLIKTA
Saldırılar sonucunda 2 bin 600’den fazla köy ve kasaba karanlıkta kaldığı ifade edilen açıklamada, “İşgalci Türk devletinin uçakları Qamişlo, Dêrik ve Dirbesiyê’deki radyo istasyonlarını bombaladı. Saldırılarla eş zamanlı olarak işgalci Türk devletinin çeteleri, El Şêx Nasir köyündeki askeri üsten Minbic’in kuzeybatısındaki Dendeniye köyünü ağır silah ve havan toplarıyla bombaladı. Saldırılar sonucunda 2’si kadın 8 yurttaş şehit oldu. Ayrıca 18 yurttaş da yaralandı. Aralarında kadınlar ve çocuklar da var” denildi.
KATLEDİLENLERİN İSİMLERİ 
Açıklamada, katledilenlerin isimleri açıklandı: “Bêrîvan Mihemed, Ferhan Xelef, Riyad Hemo, Ferhan Temê, Rênas Hisên, Hisên Ehmed, Faris El Faris, Aye El Sebawî.” Yaralanan 18 yurttaşın da yerel hastanelerde tedavi altında alındığı aktarıldı.
Türkiye, 23 Aralık’tan beri bölgeye yönelik saldırılarını artırdı. Bu saldırılarda bölgesel altyapıyı, stratejik, sivil ve sağlık merkezlerini savaş uçakları ve insansız hava araçlarıyla, ağır silahlarla bombaladı.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir