Roboski İçin Adalet Girişimi: Coğrafya kader değildir

Roboski İçin Adalet Girişimi, eylemlerinin 131’inci haftasında, “Coğrafya kader değildir ve Roboski faillerinin yargılanması, bu acıların bir daha yaşanmaması için bir eşiktir” açıklaması yaptı.
Roboskî İçin Adalet Girişimi, Şirnex’in Qileban ilçesine bağlı Roboskî köyünde 28 Aralık 2011’de savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 19’u çocuk 34 kişinin katledilmesinin 131’inci haftasında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde açıklama yaptı. “Katiller Bulunsun! Roboskî Bir Daha Asla” pankartının açıldığı eylemde, 28 Kasım 2015’te Sur ilçesinde katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi de anıldı.
‘COĞRAFYA KADER DEĞİLDİR’ 
İHD üyesi Tanju Gündüzalp, cezasızlık politikasına değinerek, “Zilan, Dersim, Koçgiri, Koçağıl, Piran, Çorum, Maraş, 90’larda işlenen faili meçhuller, Roboski, Tahir Elçi cinayeti; hepsinde sistemin sorumluluğu biliniyor ama tüm cinayetler ve katliamlarda gerçek örtülüyor. Coğrafya kader değildir ve Roboski faillerinin yargılanması, bu acıların bir daha yaşanmaması için bir eşiktir” dedi.
‘SAVAŞ EN BÜYÜK SORUNDUR’ 
Devletin halk için var olması gerektiğini vurgulayan Gündüzalp, “Devlet, Platon’dan bugüne toplum için, hukuk ve adaleti sağlamak için, halkın yaşamını düzenlemek için kurulmuş basit bir aygıttır. Devlet insanı ve halkları için var olur. Devlet; yaşatan, adaleti kuran, cezasızlığı bitiren ve hukuku sağlayan olması gerekirken; bombalayan, öldüren, saldıran, döven, yasaklayan, tutuklayan, zulüm eden bir yapı olamaz, olmamalıdır. Savaş üreten kirli tüm oluşum ve gelişmelerin araştırılmasını istemek, insan haklarını önceleyen her birimiz ve her kurum için bir sorumluluktur. Savaş bir halkın mutlu, adil ve insanca yaşamasının karşısındaki en büyük sorundur. Devlet; adalet için adım atmıyor, cezasızlık sürüyor. Üzerinden 7 yıl geçen Tahir Elçi cinayetinde de teknolojik olarak tüm gerçekler dosyaya taşınmasına karşın, adalet yok” ifadelerine yer verildi.
/Mezopotamya Ajansı/
İlginizi çekebilir