Reuters’a konuşan İmamoğlu: Geçen seçimden daha zor olacak

AKP’nin İstanbul için Murat Kurum’un adaylığının resmen açıklanması sonrası Reuters’a konuşan Ekrem İmamoğlu, “Gerçek şu ki, geçen seçimden daha zor olacak. O zamanlar ittifaklar daha net bir konumdaydı” dedi…

AKP, yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun rakibi olarak eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u aday gösterdi. Murat Kurum’un adaylığının resmen açıklanması sonrası Reuters’a konuşan Ekrem İmamoğlu, “Geçen seçimden daha zor olacak” mesajını verdi. İmamoğlu, “Gerçek şu ki, geçen seçimden daha zor olacak. O zamanlar ittifaklar daha net bir konumdaydı” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, 31 Mart yerel seçimlerinin Türkiye halkının demokrasi, adalet ve hukukun üstünlüğü talebine ilişkin AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a mesaj niteliğinde olacağını söyledi.

Reuters’ın “Türkiye’nin en büyük şehrini yöneten, ülke çapında muhalefetin en yüksek profilli lideri” diye betimlediği İmamoğlu, “Bu şehrin Türkiye’ye demokrasi, adalet ve hukukun üstünlüğü konusunda mesajlarını verebileceği bir süreci görmek ve yaşamak istiyoruz” dedi.

İmamoğlu, “Eğer bu gerçekleşirse, elbette hükümete bir dizi mesaj gönderilmiş olacak. Bunu da onlar düşünsün” ifadelerini kullandı.

‘O ZAMANLAR İTTİFAKLAR DAHA NETTİ’

İmamoğlu’nun “İstanbul’da AKP ile İslamcı seleflerinin 25 yıllık iktidarına son verdiğini” belirten Reuters, “Mayısta Erdoğan yeniden cumhurbaşkanı seçilirken, AKP ile müttefikleri meclis seçimlerinde çoğunluğu elde etti. Bu, 31 Mart’ta ülke çapında yapılacak belediye seçimlerinde muhalefetin karşı karşıya olduğu zorluğun bir göstergesi” hatırlatmasını da yaptı.

İmamoğlu, “Gerçek şu ki, geçen seçimden daha zor olacak. O zamanlar ittifaklar daha net bir konumdaydı” dedi.

 

/Kronos/

İlginizi çekebilir