Reuters’a konuşan hükümet yetkilileri: Seçimler zamanında yapılacak

Maraş merkezli depremlerin ardından seçimlerin tarihinin ertelenmesine yönelik yorumların aksine AKP’de mevcut planını sürdürmeye yönelik eğilimin güçlendiği belirtildi. Reuters’a konuşan bir hükümet yetkilisi, “Şu anda 18 Haziran’da seçimin yapılması görüşü ağırlık kazandı. Bu konuda detaylı değerlendirmeler yapıldı” dedi.

13 milyon insanı doğrudan etkileyen, en az 42 bin insanın hayatını kaybettiği Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından seçim tarihinin ertelenip ertelenmeyeceği de tartışma konusu oldu.

Reuters’a konuşan bir üst düzey hükümet yetkilisi, “Erteleme ve kasım ayına bırakma konusu, yapılan değerlendirmelerle artık rafa kalkmış durumda”  diyerek, görüşmelerde seçimin zamanında, yani 18 Haziran’da yapılması fikrinin ağırlık kazandığını söyledi.

“Erteleme rafa kalktı”

Aynı yetkili, “Sonuçta bir ay ne kadar fark eder ki? Erteleme olacaksa, gerçekten işe yaraması için 1 yıllık bir erteleme lazım. Kamuoyu da buna hiç sıcak bakmıyor” diye konuştu.

Bir başka hükümet yetkilisi de seçim için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin görüşeceğini belirterek, iki parti arasında bazı temaslar olduğunu, nihai kararın liderler tarafından verileceğini söyledi.

“Seçim için daha önce açıklanan 14 Mayıs, normal tarih olan 18 Haziran ve kasım ayı gibi alternatifler üzerinde duruluyordu” diyen aynı yetkili, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak gelinen noktada daha çok seçimlerin 18 Haziran’da yapılması yaklaşımı daha öne çıkmış durumda… Büyük ihtimalle 18 Haziran’da seçim konusunda mutabakat sağlanması büyük olasılık.”

18 Haziran’da yapılabilecek seçimin yaz dönemine denk gelmesinin bazı handikapları olduğunu hatırlatan yetkili ayrıca, “YSK’nın hazırlanması, özellikle depremin etkilendiği illerde seçimin fiziki şartlarının oluşturulması ya da bu seçmenlerin geçtikleri illerde oy kullanması gibi süreçlerin yetiştirilmesi gerekiyor” dedi. Yetkili, ertelemenin sakıncalarını şöyle açıkladı:

“Kasım ya da başka bir döneme ertelenmesi; hem iktidarın seçimden kaçtığı algısı, hem muhalefetin olumsuz yaklaşımı, hem milletvekillerinin durumu, hem Cumhurbaşkanı’nın adaylık durumu ile anayasadan kaynaklanan hukuki zeminin getirdiği durumlar; erteleme üzerinde gölge oluşturuyor.”

“Kamuoyunda fazla tepki gördü”

AKP’den üst düzey bir yetkili de, “Seçim tarihinin ertelenmesi görüşü yerine seçimin zamanında yer alması görüşü öne çıkmış durumda” diyerek, erteleme konusunun kamuoyunda fazla tepki gördüğünü söyledi. Yetkili, konunun “demokrasinin yaralanmasına kadar getirildiğini” vurguladı.

Yetkili, “Şu anda 18 Haziran’da seçimin yapılması görüşü ağırlık kazandı. Bu konuda detaylı değerlendirmeler yapıldı. Depremzedelere yönelik inşaat çalışmaları da başlıyor. Kaybedilecek zaman yok” dedi.

Slogan da belli

Depremden etkilenenlerin konutların temelinin mart başında atılmasının planlandığını hatırlatan bir başka hükümet yetkilisi de, “Kayıplar çok ağır ancak o tarihe kadar en azından fiziki olarak bile olsa bir miktar depremin izlerinin silinip insanların oturabileceklerini görecekleri inşaatlar yükselmeye başlayacak. Daha önce ‘yeter söz milletindir’ olarak belirlenen sloganın yerini ‘Türkiye’yi birlikte inşa ediyoruz’ sloganı alacak” dedi. Yetkili, Cumhur İttifakı’nın kazanma ihtimalini yüksek gördüğünü de söyledi.

/T24/

İlginizi çekebilir