Reuters: Türkiye, seçimden iki gün sonra Kürt belediye başkanını hükümetin adayıyla değiştirdi

Van’da verilen ‘Abdullah Zeydan’ kararı dünya basında yankılandı.

Associated Press, “DEM Parti’den Abdullah Zeydan’ın Van’da kazandığı zaferin ardından yaşananlar protestolara yol açtı. Polis, Van’daki gösteriyi dağıtmak için tazyikli su ve gaz kullandı” denildi.

İngiltere merkezli Reuters haber ajansı ise,”Türkiye, seçimden iki sonra Kürt belediye başkanını hükümetin adayıyla değiştirdi” başlığı ile okuyucularına aktardığı haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Salı günü Türk yetkililer, Kürt yanlısı partinin yeni seçilen belediye başkanının göreve başlamasını engelledi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin kaybettiği başka bir ilçede oylamanın yeniden yapılacağını duyurdu. Kararı güneydoğudaki birçok ilde ve İstanbul’da protesto etmek için salı günü geç saatlerde toplanan yüzlerce kişi ‘Van’da darbe var’ sloganları attı.”

DEM Parti Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan, ve Tülay Hatimoğulları’nın açıklamalarını da aktaran Reuters’ta yaşananlar şöyle özetlendi:

“DEM’in açıklamasında açıklamada, “Bu yanlış karardan derhal vazgeçilmelidir” denildi. Parti eşbaşkanı Tülay Hatimoğulları gazetecilere verdiği demeçte, DEM’in çarşamba günü seçim kuruluna itirazda bulunacağını söyledi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, bunların adli meseleler olduğunu ve hükümetin müdahale edemeyeceğini dile getirdi.

Benzer haberler

Hizbullah’tan İsrail’e füzesi saldırısı

Rusya kıtalararası balistik füze denemesi yaptı

Türkiye’nin ana muhalefet partisi CHP’nin lideri, belediye başkanlığını ikinci sırada bitiren kişiye devretmenin ‘Van halkının iradesini hiçe sayma anlamına geleceğini’ belirtti.”

Haberde, şöyle devam edildi:

“Ana muhalefet partisi, İstanbul’u ve başkent Ankara’yı elinde tutarken başka yerlerde de büyük kazanımlar elde etti. Kürt yanlısı DEM Parti, yıllarca süren baskılara ve tutuklamalara rağmen Kürt nüfusun yoğun olduğu bölgelerde çok sayıda belediyeyi kazandı.

DEM Parti’den Abdullah Zeydan’ın Van’da kazandığı zaferin ardından yaşananlar protestolara yol açtı. Polis, Van’daki gösteriyi dağıtmak için tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz kullandı. DEM, karara itiraz edeceğini bildirdi.

Ana muhalefetteki merkez sol Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) de bu hareketi kınadı ve Zeydan’a destek göstermek amacıyla partiden bir heyeti Van’a gönderdi.”

AFP ise, “Pazar günü yapılan yerel seçimlerde, Van’da DEM Parti’den Abdullah Zeydan yüzde 55’in üzerinde oy alırken, seçim otoriteleri son dakika mahkeme kararıyla seçimi iptal etti” diye yazdı.

 

/Gazete Duvar/

 

İlginizi çekebilir