Rapor: Suriyeli kadınlar Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışırken cinsel istismara maruz kalıyor

Suriyeli ve Avrupalı insan hakları örgütlerinin hazırladığı raporlar, Avrupa’ya sığınmaya çalışan yüzlerce, belki de binlerce kadının savaş nedeniyle yerle bir olan Suriye’den kaçmaya çalışırken cinsel istismara maruz kaldığına dair bir tablo sunuyor.

Rapora göre kadınların birçoğu uzun süredir maruz kaldıkları taciz ve tecavüzleri dile getiremedi.

Kimisi utançtan kimisi aile üyelerinin tacize uğramasından kimisi de yasa dışı yollardan girdikleri, şu anda bulundukları Avrupa ülkelerinden geri gönderilme riski nedeniyle korktukları için polise şikayet edemediler ve konuşamadılar.

Mültecilerle ilgili çalışmalar yürüten bir insan hakları örgütünde aktivist olarak faaliyet gösteren bir kişi, “Herkes yaşanan insanlık dışı durumun farkında. Kötü ile en kötü arasında seçim yapmalısınız; Ya cinsel istismarı reddederek bulunduğunuz ülkede kapana kısılmak. Ya da bedelini bedeninizle ödeyip bu şekilde eşinizin veya ailenizin yaşadığı ülkeye ulaşmak için seyahat belgeleri alabileceğinizi ummak.” sözleriyle Suriyeli kadınların çaresizliğini anlatıyor.

Benzer haberler

İnsan ticaretine benzer bir hale dönüşen mülteci kaçakçılığı yeni bir durum değil.

Suriyeli birçok kadın mülteci, Suriye’nin yanı sıra Avrupa’da hayat kadını olarak çalışmaya zorlandı.

Bazı anneler, aile üyelerinin Avrupa’ya gitmesini sağlamak ya da Ürdün, Lübnan ve Suriye’deki mülteci kamplarında barınmak ve hayatta kalabilmek için küçük çocuklarını pazarlamak zorunda kaldı.

Raporlara göre bazı durumlarda bu kadınlar sınır kontrol noktalarında polis ve askerlerin istismarının kurbanı oluyorlar. “En iyi ihtimalle” sadece vücut aramalarına tabi tutuluyorlar. Dile getirilemeyen daha ağır durumlarda ise ya tecavüze uğruyor veya fiziksel istismara maruz kalıyorlar.

/euronews/

İlginizi çekebilir