PYD: Türkiye bölgemize saldırı için zemin hazırlıyor

İstanbul’daki saldırıyı kınayan PYD açıklamasında,  ”Türk özel savaş hükumeti güçlerimizi patlamadan sorumlu tutarak bölgemize yönelik yeni saldırı ve işgal zemini hazırlıyor” denildi.
Demokratik Birlik Partisi (PYD) Genel Meclisi, Türk devletinin, İstanbul’daki patlamada Kuzey ve Doğu Suriye güçlerini suçlamasına yazılı açıklama yayımladı.
Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) geçtiği açıklamada, “İstanbul Taksim Meydan’ında sivillere yönelik yapılan saldırıyı kınıyor, vefat edenlerin ailelerine Allah’tan sabır, yaralılara şifa diliyoruz. Bunu masum insanlara yönelik gerçekleştirilen insanlık dışı suç olarak görüyoruz” denildi.
Türk devletinin her gün bölgelerinde çocuk, kadın ve yaşlıları dünyanın gözü önünde katlettiği ifade edilen açıklamada şunlar belirtildi:
Bilinçli bir şekilde bu barbar saldırıyı güçlerimiz ve bölgemizin üzerine yıkmak istiyor. Amacı ise bölge halkına yönelik saldırılarını meşrulaştırmak. Türk basının yayınladığı bilgiler, Türk MİT’i tarafından hazırlanmış bir oyundur. Bundaki amaçları dünyanın en radikal ve güçlü terör örgütünü yenen Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) imajını karalamak. MİT tarafından gerçekleştirilen bu saldırıyla dünya kamuoyunu yeni bir işgale ikna edilmeye çalışılıyor. Bu tür girişimler yeni değildir, çünkü Türk devleti, Türkiye halklarına ve demokratik güçlere yönelik suç pratikleri işlemiştir. Uluslararası topluma bu kirli tuzağa düşmemesi çağrısında bulunuyoruz. Türkiye’de şu an iktidarda olan özel savaş hükumeti, özgürlük savaşçılarına yönelik kimyasal silahlı saldırıları ve Kürt halkına karşı işlediği suçları gizlemek istiyor. Türkiye halklarına, Türk MİT’in propagandalarına karşı dikkatli olmalarını ve bu yalana inanmamaları çağrısında bulunuyoruz…”
İlginizi çekebilir