Putin’le görüşen Erdoğan: Suriye sınırında 30 km. güvenli bölge oluşturulması zorunluluktur

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’le telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Görüşmede ”ikili ilişkiler, Ukrayna-Rusya savaşı başta olmak üzere bölgesel konuların ele aldığı” bildirildi.

Erdoğan, görüşmede Putin’e, ”Suriye sınırında 30 km. derinlikte terörden arındırılmış bölge oluşturulamadığını, buranın güvenli hale getirilmesinin zorunluluk olduğunu” belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye-Rusya ilişkilerinin yanı sıra Ukrayna-Rusya savaşı başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

Erdoğan, görüşmede, ”Rusya ile Ukrayna arasında barış zemininin en kısa sürede yeniden oluşturularak, savaşın olumsuz etkilerini en aza indirecek ve güven inşa edecek adımlara ihtiyaç olduğunu” ifade etti.

Erdoğan, ”her iki tarafın ilke mutabakatı sağlanırsa İstanbul’da Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) ile bir araya gelmeye ve muhtemel bir gözlem mekanizmasında rol üstlenmeye hazır olduklarını” vurguladı.

”Suriye’de PKK/YPG’nin Türkiye’ye ve Suriyeli sivillere yönelik saldırılarının sürdüğüne” ileri süren Erdoğan’ın ”Ekim 2019’daki mutabakatta yer alan Türkiye sınırından itibaren 30 kilometre derinliğinde terörden arındırılmış bölgenin oluşturulamadığını, bu bölgelerin güvenli hale getirilmesinin bir zorunluluk olduğunu” belirttiği açıklandı.

 

/Ajans/

İlginizi çekebilir