Politik mülteci Gökhan Kaymaz, Almanya’dan Türkiye’ye iade edildi

Politik mülteci olarak Almanya’da bulunan sosyalist devrimci Gökhan Kaymaz, bugün zorla uçağa bindirilerek Türkiye’ye iade edildi.

Konuya ilişkin Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK) şu açıklamayı yaptı:  “Ulm yakınlarında bulunan Günzburg Kasabası’na bağlı Leipheim’da, kaldığı yerden apar-topar zorla alınarak havalimanına götürülen Gökhan  Kaymaz, Bavyera İçişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerden de sonuç alınamayınca, iadesi durdurulmayarak, bugün Türkiye’ye teslim edildi. Adil yargılanma ve yaşam hakkından endişe duyuyoruz ve bu durumdan birinci dereceden sorumlu olan Bavyera eyaleti başta olmak üzere, Alman devletinin politik göçmenlere karşı tutumunu protesto ediyoruz.”

TEPKİLER YÜKSELDİ

Kaymaz, Almanya’ya geldiği günden beri demokratik haklar mücadelesinde yerini aldı. Kaymaz’ın maruz kaldığı insanlık dışı muameleye ADHF, AGİF, ATİF, Yeşil Sol Parti Seçim Platformu ve HDP aktivistleri başta olmak üzere, Ulm ve çevresinde bulunan devrimci-demokrat kurumlar da protesto açıklamalarında bulundu.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir