Polisin öldürdüğü Kürt gencine sırtından 6 el ateş edilmiş

Fatih Katip Kazım Mahallesi’nde bulunan Langa Hisar Yenikapı mevkiinde trafik polisi olduğu öğrenilen Kadir Arıkan tarafından katledilen Hacı Gelenler’in (25) cenazesi  defnedildi.

6 Aralık’ta Cumali Kandemir ve Basir Ahmed Poyalzai ile Yenikapı sahilinde köpek gezdiren Gelenler ile arkadaşları geri dönüşte yol üstünde fail Arıkan ile tartıştığı ileri sürüldü. Bunun üzerine polisin silahla Gelenler’e, ateş etti. Gelenler, ağır yaralandı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan Gelenler, burada yaşamını yitirdi. Gelenler’in yaşamını yitirmesi ardından memleketi olan Siverek’in Narlıkaya köyünde bu akşam defnedildi.

ARKADAN 6 EL ATEŞ EDİLDİ

Kardeşi ile Adanalı ile Afganistanlı olduğu belirtilen iki arkadaşı ile birlikte sahilde köpek gezdirdiklerini ardından ise dönüş yolunda yol üstünde alkolü bir kişi ile tartıştıklarını bu kişin ise belinden silahı çıkararak ateş ettiğini belirten ağabey Seyfullah Gelenler, “Polisin alkolü olduğunu öğrendik. Polis, kardeşimi karnından ve kasıklarından vuruyor. Kardeşim saldırıdan kurtulmak için kaçıyor. Ancak polis arkadan da 6 el ateş açıyor. Kardeşimin vücudunda 7 mermi vardı” dedi.

POLİS TUTUKLANDI MI?

Kardeşinin hastaneye kaldırıldığını ve hastane önünü gittiklerinde ise polisin kendilerine biber gazı sıktığını paylaşan Ağabey Gelenler, “Kardeşim niçin ve ne şekilde öldürüldü tam olarak bilmiyoruz. Ayrıca gözaltına alınan iki kişi ve polisten de tam olarak haberdar değiliz. Adanalı Kandemir arkadaşının serbest bırakıldığını söylentisi var. Ancak hiçbir şekilde kendisine ulaşamıyoruz. Afganistanlı olandan ise hiçbir şekilde bir haber yok. Polis ise Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne götürüldü. Bu esnada aile olarak 3 tane avukat gönderdik. Ancak avukatlarımızın Sulh Ceza Hakimliği’ne girmesine izin verilmedi. Dava ne oldu, polisin durumu ne bilmiyoruz. Devlet kendi avukatları ile mahkemeyi götürdü. Dün akşam tutuklandığını söylediler. Yalnız doğru mu değil mi onu da bilmiyoruz” diye konuştu.

‘BİNLERCE KÜRT BU ŞEKİLDE ÖLDÜRÜLDÜ’

Kardeşinin devletin verdiği silah ile katledildiğine işaret eden ağabey Gelenler, “Türkiye Cumhuriyeti devleti sürekli Kürtleri öldürmesi mi gerekiyor” diyerek, tepkisini gösterdi. Binlerce Kürt gencinin bu şekilde katledildiğine dikkat çeken Gelenler, “Böyle bir düşünceye sahip olmamanın nedeni ne? Açıklayayım: Kardeşimin elinde silah veya bıçak yok. Polis eğitimli bir kişidir. Uyarı ateşi verebilirdi. Ya da yere veya ayağına sıkabilirdi. Bunların hiçbirini yapmadı. Bunun yerine önden iki arkadan ise 6 el ateş etti. Vücudundan 7 kurşun çıktı” diye belirtti.

 KAMERA GÖRÜNTÜLERİNE NE OLDU?

Ağabey Gelenler, kardeşinin katledildiği yerde çok sayıda mobese kamerası olduğunu ve bu kameraların katliamı gördüğü bilgisini paylaşarak, polisin bu kameraları aldığını ve şu anda ulaşamadıklarını aktardı.

İlginizi çekebilir