Pfizer/BioNTech aşısının tek dozu koronaya yakalanma riskini 4 kat düşürüyor

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, Pfizer/ BioNTech Kovid-19 aşısının tek bir dozunun asemptomatik enfeksiyonların sayısını düşürdüğü ve virüsün bulaşma riskini önemli ölçüde azalttığı tespit edildi.

Araştırmacılar, İngiltere’nin doğusunda Cambridge’deki sağlık personeline her hafta yapılan binlerce Kovid-19 testinin sonuçlarını analiz etti.

Cambridge Üniversite Hastanesi’nde bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan ve çalışmayı yöneten Nick Jones, “Bulgularımız, tek bir doz Pfizer-BioNTech aşısı alan sağlık çalışanları arasında, PCR testlerdeki pozitif oranında çarpıcı bir düşüş olduğunu gördük” dedi.

Benzer haberler

HDP eski MYK üyeleri hakkında “Ermeni soykırımı…

UNESCO listesinde yer alan Sur’daki tarihi yapının…

Jones’un ekibinin çalışmasında iki önemli sonuç çıktı:

  • Aşı yaptırmamış olan personelin Covid-19 test sonuçlarının yüzde 0,80’i pozitif çıktı, bunlar ayrıca hastalık belirtisi göstermeyen yani asemptomatik hastalardı. Pfizer aşısını yaptıranlarda ise testlerin pozitiflik oranı yüzde 0,37 çıktı. Ayrıca, ilk dozdan 12 sonra yapılan PCR testlerin pozitiflik oranı yüzde 0,20 çıktı. Yani sadece bir doz Pfizer aşısı alanların, enfeksiyona karşı 4 kat daha korunaklı oldukları tespit edildi.
  • Pfizer/BioNTech aşısı yalnızca SARS-CoV-2’ye karşı koruma sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda enfeksiyonu önlemeye yardımcı olarak virüsün başkalarına yayılma riskini de azaltıyor

Cambridge Üniversitesi’nin tıp bölümünde bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Mike Weekes, çalışmanın sonuçları hakkında şöyle konuştu: “Bu sonuçlar bize, 12 günden son tek doz aşı alanlarda Covid-19 enfeksiyonu riskinde dört kat azalma olduğu anlamına geliyor. Ayrıca tek doz aşının yüzde 75’lik koruma sağlandığı tespit edildi”.

Çalışma ve sonuçları henüz diğer bilim adamları tarafından incelenmedi, ancak cuma günü bir ön sonuç metni yayınlandı.

/Euronews/

İlginizi çekebilir