Pentagon: Haşdi Şabi komutanları tehdit olarak görüldüğü için öldürüldü

Pentagon, Bağdat’ta, Haşdi Şabi komutanlarından Ebu Takva es-Saidi’nin tehdit olarak görüldüğü için hava saldırısı ile öldürüldüğünü açıkladı. Pentagon Sözcüsü Ryder, es-Saidi’nin, bölgedeki ABD askeri personeline yönelik saldırıları planlayıp yönettiğini söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Irak’ın başkenti Bağdat’ta, Haşdi Şabi’ye bağlı Nuceba Hareketi liderlerinden Ebu Takva es-Saidi’nin, tehdit olarak görüldüğü için hava saldırısında öldürüldüğünü açıkladı.

Sözcü Patrick Ryder, günlük basın toplantısında Ebu Takva es-Saidi’nin, bölgedeki ABD askeri personeline yönelik saldırıları aktif şekilde planlayıp yönettiğini dile getirdi.

Ryder, hava saldırısında es-Saidi’nin yardımcılarından birisinin daha öldürüldüğünü bildirdi.

Saldırının detayları ve öncesinde Irak hükümetinin bilgilendirilip bilgilendirilmediği konusunda açıklama yapmaktan kaçınan Ryder, “Her zaman meşru müdafaa hakkımızı saklı tutarız ve personelimizi korumak için gerekli tedbirleri alırız” ifadesini kullandı.

Rûdaw Washington Temsilcisi Diyar Kurda’nın sorusunu da yanıtlayan Ryder, “Irak bizim değerli bir ortağımızdır. Irak güvenlik güçleriyle yakın işbirliği içinde çalışıyoruz ve onlarla uzun yıllardır temaslarımız var. Terörizmle mücadeleye ve Iraklı ortaklarımızla yakın çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta bugün öğlen saat 11:50’de Haşdi Şabi’ye ait karargâha hava saldırısı düzenlendi.

Saldırıda Şii milis gücü Nuceba Hareketi liderlerinden Ebu Takva es-Saidi ve yardımcısı Ebu İmtihan öldürüldü.

“Heşdi Şabi Bağdat Kuşağı” isimli kurumdan yapılan yazılı açıklamada, saldırının ABD tarafından yapıldığı belirtildi.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani’nin Askeri Sözcüsü General Yahya Resul de konuya dair yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan tarafından verilen resmi izinle çalışan Heşdi Sabi’ye yönelik saldırının “gerekçesi olmadığını” belirtmişti.

Resul, saldırıyı “adeta bir terör eylemi” şeklinde nitelendirerek, bu olayın, Irak Silahlı Kuvvetleri ile saldırıdan sorumlu tuttukları ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri arasındaki tüm anlaşmaları baltaladığını kaydetmişti.

 

/rd/

İlginizi çekebilir