Pentagon: Doğru zamanda ve yerde gereken karşılık verilecek

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kirby, dün akşam ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne yapılan saldırıyı ciddiye aldıklarını belirtti ve “Doğru zamanda doğru yerde gereken cevap verilecektir” dedi.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, Irak’ın başkenti Bağdat’ta ABD Büyükelçiliği’nin yer aldığı Yeşil Bölge’ye yönelik gerçekleştirilen roketli saldırıyla ilgili basına açıklamalarda bulundu.

John Kirby, “Bu saldırıyı ciddiye alıyoruz. Ayrıca Başkan Biden de ‘Bu saldırıya karşı bir cevabımız olacak’ dedi. Doğru zamanda ve doğru yerde gereken yanıt verilecek. Elbette, bu da Iraklı müttefiklerimizle görüşülerek yapılacak” dedi.

Saldırı sonrası, Irak El Fetih Koalisyonu Başkanı Hadi Amiri ve Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Yeşil Bölge’ye yapılan saldırıyı kınayarak, hükümeti iki ülkenin diplomatik misyonlarını korumaya çağırdı.

Hadi Amiri, saldırının yapılması için hiçbir neden olmadığını söyledi.

Sadr ise silahlı gruplara çağrıda bulunarak, bu tür saldırıların  ‘direniş cephesine’ zarar verdiğini sivil halkın hayatını da tehlikeye attığını belirtti.

Daha önce olduğu gibi dün akşam da ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne yönelik roketli saldırı düzenlendi.

roketlerden bazılarının Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Halbusi’nin evinin yakınına düştüğünü ve 6 aracın kullanılamaz hale geldiğini belirtmişti.

Öte yandan hükümete bağlı Güvenlik Medya Ağından yapılan açıklamada, Yeşil Bölge’ye 2 roketle saldırı düzenlendiği, olayda herhangi bir can kaybının olmadığı bildirilmişti.

Karrada bölgesinde, İran’a yakın Şii grupların bürolarının bulunduğu biliniyor. Yeşil Bölge’de yer alan ABD Büyükelçiliği de sık sık roketli saldırılara maruz kalıyor. Bu saldırıların İran’a yakın milis gruplarca yapıldığı belirtiliyor.

Şii milis liderleri de ABD’nin Irak’taki askeri varlığına karşı açıklamalarda bulunuyor.

/K24/

İlginizi çekebilir