PEN Duygu Asena Ödülü Ayşe Buğra’ya verildi

PEN Türkiye Yazarlar Derneği’nin 2006’da hayatını haybeden Türkiye’deki kadın hareketinin öncülerinden yazar Duygu Asena anısına 2007’den beri düzenlediği PEN Ödülü’nün bu yılki sahibi Prof. Dr. Ayşe Buğra oldu. Ayşe Buğra, 2015 yılında da Dünya Bilimler Akademisi’nin 2015 Sosyal Bilimler Ödülü’nü kazanmıştı.

PEN’den yapılan açıklamada, “2021 PEN Duygu Asena Ödülü’nü, varlığıyla, çalışmalarıyla, kitaplarıyla, duruşuyla, eğitimci ve bilim insanı kimliğiyle örnek oluşturan Prof. Dr. Ayşe Buğra’ya sevgi ve saygıyla sunuyoruz” denildi.

Türkiye’de eğitim sisteminde çağdaş ve evrensel değerlerden uzaklaşıldığı, akademik bağımsızlığın baskı ve tehdit altında olduğu, Cumhuriyet ilkelerinden ödün verildiği bir dönemden geçildiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

Benzer haberler

HDP’li Eksik, Iğdır’da geri gönderme merkezinde…

Iğdır geçici Geri Gönderme Merkezi’nde 18 yaşındaki…

“Bu dönemde, dünya bilim camiasında en saygın yeri olan, eserleri dünyanın birçok üniversitesinde kaynak olarak kullanılan Ayşe Buğra yaşadığı tüm güçlüklere, engellere karşın  kendini öğrencilerine adamayı, eğitim vermeyi  sürdürmüştür. Adliye koridorlarında uzun sürmüş eziyet sürecinin tanıklığını ve adalet arayışını sürdürürken, haksızlıklara baş eğmemenin de örneğini vermiştir. Yine bu dönemde siyasi otoritenin hakaret, iftira ve tehditlerine uğramış, hedef gösterilmiş, aşağılanmaya çalışılmıştır. Kişilik haklarına saldırılmış, hem bir Cumhuriyet Aydını hem de kadın olarak kendisine bedel ödetilmek istenmiştir. Ayşe Buğra bu saldırılar, bu hoyratlık karşısında her zamanki sağduyulu, alçak gönüllü duruşunu bozmamış, tepkisini ‘memleketim için üzüldüm’ diye göstererek insanlık, vicdan ve terbiye  dersi vermiştir.”

2020 PEN Duygu Asena Ödülü Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na verilmişti.

/DW/

İlginizi çekebilir