Parti yöneticilerinin gözaltına alınmasını “duran insan” eylemiyle protesto eden HDP’lilere dava

Parti yöneticilerinin gözaltına alınmasını “duran insan” eylemiyle protesto eden HDP Mersin İl Eşbaşkanı Gülbahar Şöfer ve PM üyesi Barış Karabıyık hakkında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla dava açıldı.

Mersin’de 28 Eylül 2020 günü yapılan polis operasyonu ile parti yöneticileri ve üyelerinin gözaltına alınmasını “duran insan” eylemiyle protesto eden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Eşbaşkanı Gülbahar Şöfer ve Parti Meclisi (PM) üyesi Barış Karabıyık hakkında iddianame hazırlandı. Yapılan gözaltıları üzerinde parti amblemi ve “Savaşa karşı barış” yazısı bulunan mor ve beyaz renkli tişörtler giyip, partilerinin İl Örgütü binası önünde “duran insan” eylemi yaparak protesto eden Şöfer ve Karabıyık, H.K. adlı bir kişinin şikayetiyle ertesi gün gözaltına alındı.

Sevk edildikleri Mersin Sulh Ceza Hakimliği’nce ‘adli kontrol’ tedbirleriyle serbest bırakılan Şöfer ve Karabıyık hakkında Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, eylemi “örgüt talimatıyla gerçekleştirdikleri” ileri sürüldü.

Mersin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi sunulan iddianamenin kabul edilmesiyle davanın ilk duruşması 27 Nisan 2021’de görülecek.

MA / Ömer Akın

İlginizi çekebilir