Papa Francis, Katolik okullarında istismara uğrayan Kanadalı yerlilerden af diledi

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, Kanada’da yurtlardaki elim taciz olaylarından dolayı acı çeken yerli halktan özür ve af diledi. Papa Francis Katolik eğitimcilerin istismarlarından utanç duyduğunu ve öfkeli olduğunu belirtti.

Özür beklentisiyle Vatikan’a giden onlarca Metis, Inuit ve First Nation topluluğu üyesini kabul eden papa “Kalbimin derinliklerinde ne kadar acı duyduğumu söylemek istiyorum ve ben de Kanada’daki Katolik rahiplerle bilrikte özür diliyorum” ifadelerini kullandı. Kanadalı yerli topluluklar özrün yanı sıra Katolik Kilisesi’nden zararın tazmini için taahhüt bekliyor.

Kanada’da 19uncu yüzyıldan 1970’lere kadar Hristiyanlaştırma ve asimilasyon amacıyla 150 binden fazla yerli çocuk evlerinden ve kültürlerinin etkisinden uzaklaştırılmak için devlete ait Hristiyan okullarında eğitime zorlamıştı. Geçmiş hükümetlerce Hristiyanlık yerli kültürlere göre üstün görülüyordu.

Benzer haberler

Mazlum Kobani: ‘Suriye-İran-Türkiye Koordinasyonu…

‘Yeni Bir Dünyanın Elçiliği: Kürdistan’…

Ülkedeki 130 yatılı Hristiyan okulunun yaklaşık üçte birini Katolik misyonerlerin cemaatlerinden oluşuyordu.

Geçen yıl British Columbia eyaletindeki çeşitli yatılı kilise okulunun bahçelerinde yüzlerce yerli çocuğa ait toplu mezarlar bulunması uzun zamandır Roma’ya gitmeyi arzulayan yerli toplulukların planını hızlandırdı.

/euronews/

İlginizi çekebilir