Pandemi: Latin Amerika kadın istihdamında 10 yıl geriye gitti

Salgın nedeniyle ekonomisi küçülen Latin Amerika ve Karayipler’de, krizin yükünden en fazla etkilenen kesimlerden biri kadınlar oldu. İşsizlik oranının yüzde 22’yi aşması, kadın istihdamı konusunda mücadeleyi en az 10 yıl geri götürdü.

Birleşmiş Milletler Latin Amerika ve Karayipler Ekonomi Komisyonu (ECLAC) İcra Sekreteri Alicia Barcena’ya göre, bölgedeki kadın istihdamının yüzde 46’ya düşmesi, kadın istihdamı konusunda en az 10 yıl kaybedildiği anlamına geliyor.

Salgın sürecinde, ekonomisi yüzde 8 oranında küçülen Latin Amerika ve Karayipler’de kadınların işsizlik oranı yüzde 22’yi aştı.

Toplamda 332 milyon kadının yaşadığı bölgede 223 milyona yakın kadın işgücü bulunmasına rağmen çalışan kadın sayısı 102 milyona kadar düştü.

Ayrıca, Latin Amerika için yoksulluk sınırı olarak kabul edilen ayda 143 dolardan daha az kazanan kadın sayısı pandemide 23 milyon artarak 118 milyona yükseldi.

Kadınların işgücüne katılım oranının en düşük olduğu Latin Amerika ülkesi yüzde 35,3’le Meksika olurken, onu yüzde 36,1’le Peru ve yüzde 41,2 ile Şili ve Arjantin takip ediyor. Bölgede tespit edilen en yüksek işsizlik oranları ise sırasıyla yüzde 30,4 ile Kosta Rika, yüzde 24, 6 ile Kolombiya ve yüzde 14,9 ile Brezilya.

“Bakım meselesi bütün bir toplumun ödevi”

Bölgedeki kadın istihdamının yüzde 57’sinin ticaret (yüzde 22), üretim (yüzde 11), turizm (yüzde 9) ve ev hizmetleri (yüzde 11) gibi pandemiden en çok etkilenen sektörlerde yoğunlaşmış olması ve binlerce kadının aile fertlerinin bakımı için çalışmayı bırakmak zorunda kalması kadın işsizlik oranını arttıran ana nedenler arasında gösteriliyor.

Pandemi sürecinin, hasta, yaşlı ve çocuk bakımının önemini ve bu hizmetlerin, sadece kadınların işlerinden feragat ederek üstlenmesi gereken bir sorumluluk olamayacağını gösterdiğini ifade eden Barcena, “Bakım meselesi bütün bir toplumun ödevi; herkesin elini taşın altına koyması ve toplumsal bir uzlaşı sağlanarak bu hizmetleri finanse etmenin yollarının bulunması gerekiyor” dedi.

/Kaynak: VOA/

İlginizi çekebilir