Pakistan’da dine hakaretten ölüm cezası alan Hristiyan çift AB eleştirisi sonrası serbest bırakıldı

Pakistan’da bir mahkeme 2014’te dine hakaretten ölüm cezasına çarptırılan Hristiyan çiftin serbest bırakılmasına hükmetti.

Okul hademesi Şevkat Emmanuel ve eşi Şagüfte Kevser, Hz. Muhammed’e hakaret eden bir cep telefonu mesajını bir imama göndermekle suçlanmıştı.

Okuma yazma bilmeyen çift mesajı kendilerinin göndermediğini söylemiş ve telefonun o sırada kayıp olduğunu belirtmişti. Mahkeme ise mesajın kadının eşi tarafından gönderildiğine hükmetmişti. Verilen idam cezası sonrası Avrupa Parlamentosu büyük tepki göstermişti.

Benzer haberler

Dünya Meteoroloji Örgütü: Dünya karanlık bir gelecekle karşı…

Scholz, Alman askerlerinin 1 yıl daha Kürdistan…

euonews‘in aktardığı habere göre, geçen nisanda Avrupa Parlamentosu Şiiler, Hıristiyanlar ve Ahmediler de dahil olmak üzere dini azınlıkları koruma görevini yerine getirmemesini kınayan bir önergeyi oylamıştı. Hristiyan bu çiftin cezasının “acilen ve şartsız” değiştirilmesi için çağrıda bulunmuştu. Parlamento ayrıca ülke ile yapılan mali yardım anlaşmalarının da yeniden gözden geçirilmesi talebinde bulunmuştu.

İslam’a ve Hz. Muhammed’e hakaretin en ağır suçlardan biri sayıldığı Pakistan’da bu konuda yapılan ithamlar nedeniyle birçok kişi linç edilebiliyor ya da öldürülebiliyor.

Bu tür suçlamaların kişisel anlaşmazlıklar nedeniyle yapıldığı ülkede sıkça görülüyor.

Çiftin yaşadığı Lahore’un batısındaki Gojra adlı şehirde 2009’da bir Hristiyan mahallesi Kuran’ın bir nüshasına saygısızlık edildiği söylentilerinin ardından kundaklanmış, 77 hane aleve verilmişti.

/euronews/

İlginizi çekebilir