Pakistan, Tahran Büyükelçisi’ni geri çağırdı: ‘Misilleme’ uyarısı yaptı

 Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mümtaz Zehra Beluç, İran’ın sebepsiz yere Pakistan’ın egemenliğini ihlal etmesinin ardından Tahran Büyükelçisi’ni geri çağırdıklarını ve tüm üst düzey ziyaretlerin iptal edildiğini bildirdi.

Sözcü Beluç, başkent İslamabad’da yaptığı açıklamada, dün gece İran tarafından Pakistan’ın egemenliğinin sebepsiz ve bariz bir şekilde ihlal edilmesinin, uluslararası hukukun ve Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin amaç ve ilkelerinin ihlali olduğunu ifade etti.

Beluç, bu yasa dışı eylemin hiçbir şekilde kabul edilemez olduğuna ve hiçbir haklı gerekçesi bulunmadığına işaret ederek, “Pakistan bu yasa dışı eyleme karşılık verme (misilleme) hakkını saklı tutuyor. Ortaya çıkacak sonuçların sorumluluğu doğrudan İran’a ait olacak” diye konuştu.

Bu mesajın İran hükümetine iletildiğini dile getiren Beluç, “Pakistan’ın, Tahran Büyükelçisi’ni geri çağırma kararı aldığını ve şu anda İran’ı ziyaret eden İran’ın İslamabad Büyükelçisi’nin de bir süre geri dönmeyebileceğini kendilerine bildirdik” dedi.

Beluç, gelecek günlerde Pakistan ve İran arasında devam eden ya da planlanan tüm üst düzey ziyaretlerin askıya alındığını kaydetti.

İran, Pakistan’a hava saldırıları düzenlemişti.

Dün İran basınına yansıyan haberlerde, İran Devrim Muhafızları’nın aralık ayında Rask kentinde 11 polisin öldüğü saldırıdan sorumlu tutulan ve İran’da “Ceyş-uz Zulm” olarak da bilinen Pakistan’daki örgüte ait noktalara hava saldırıları düzenlendiğini aktarmıştı.

Pakistan Dışişleri Bakanlığından dün yapılan açıklamada, ülkenin hava sahasının İran tarafından sebepsiz yere ihlal edilmesi şiddetle kınanarak, saldırıda 2 çocuğun hayatını kaybettiği, 3 kız çocuğunun yaralandığı belirtilmişti.

Açıklamada, Pakistan’ın egemenliğinin bu şekilde ihlal edilmesinin kabul edilemez olduğu ve ciddi sonuçlar doğurabileceği ifade edilmişti.

 

/rd/

İlginizi çekebilir