Öztrak’tan Sadat’a: Mehdi’ye ortam hazırlamak için mi Suriye’de bulundunuz?

CHP Sözcüsü Öztrak, Sedat Peker’in Sadat üzerinden El Nusra’ya silah gönderildiğine iddiasına işaret ederek, “Mehdi gelecek, ortamı buna göre hazırlamalıyız’ diyen birinin başında olduğu SADAT şirketine ‘Mehdi’ye ortam hazırlamak için mi Suriye’de bulundunuz’ diye soracak bir savcı yok” dedi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sürerken basın toplantısı düzenledi.

Faik Öztrak, Sedat Peker’in son videosundaki “Beni bu silah kaçakçılığı işinde de kullandılar” iddiası için “Mehdi gelecek, ortamı buna göre hazırlamalıyız’ diyen, bir dönem Erdoğan’a danışmanlık da yapan, devletin resmi güvenlik toplantılarına katılan, bir general emeklisinin başında olduğu SADAT şirketinin, bu işlerde aracı olduğunu iddia ediyor. Tabi sorumlulara; ‘Mehdi’ye ortam hazırlamak için mi Suriye’de bulundunuz’ diye soracak bir savcı yok. Firma da gönül rahatlığıyla iddiaları reddediyor” diye konuştu.

Öztrak, Sedat Peker’in bir aydır tefrika halinde bir takım kirli ilişkileri ifşa ettiğine işaret ederek, şunları söyledi:  “Millete hesap vermekten kaçan, bağımsız medyayı yok eden ‘Erdoğan şahsım hükümeti’, sonunda; gerçeği arayan milleti, bir suç örgütü elebaşının tefrikalarıyla baş başa bırakma noktasına geldi. Milletin haber alma özgürlüğüne darbe yapmak, Erdoğan’a pahalıya mal oluyor. Dün bu suç örgütü elebaşı kendini ihbar etti. Suriye’ye giden silahların, Bayır-Bucak Türkmenlerine gönderilmediğini, El Nusra’ya gittiğini itiraf etti. Daha önce de bir MHP milletvekili Tuğrul Türkeş, ‘Vallahi de billahi de o silahlar Türkmenlere gitmiyordu’ demişti. Bizim Suriye’ye silah gönderme meselesini bir suç örgütü elebaşının ağzından dinlemeye ihtiyacımız yoktu. Bu, ülkemizde çok iyi bilinen bir husustur. Çok da mağdur yaratmıştır.”

Suriye iç savaşının Türkiye’ye büyük bedeller ödettiğini ifade eden Öztrak, “Erdoğan şahsım hükümetinin’ bir zamanlar beraber yol yürüdüğü, bu suç örgütü elebaşı, ‘Beni bu silah kaçakçılığı işinde de kullandılar’ diyor. ‘Mehdi gelecek, ortamı buna göre hazırlamalıyız’ diyen, bir dönem Erdoğan’a danışmanlık da yapan, devletin resmi güvenlik toplantılarına katılan, bir general emeklisinin başında olduğu SADAT şirketinin, bu işlerde aracı olduğunu iddia ediyor. Tabi sorumlulara; ‘Mehdi’ye ortam hazırlamak için mi Suriye’de bulundunuz’ diye soracak bir savcı yok. Firma da gönül rahatlığıyla iddiaları reddediyor. Suriye’deki iç savaş, Türkiye’yi ne yazık ki çok yordu. ‘Emevi Camii’nde namaz kılma’ hülyası, yanlış kararlar, yanlış politikalar ülkemize büyük bedeller ödetti. Devlet akılla ve adaletle yönetilmezse, liyakatsizlik ve beceriksizlikte ısrar edilirse, bu kafayla gidilirse, ne yazık ki milletimiz bedel ödemeye devam edecek.” diye konuştu.

“10 bin dolar alan siyasetçi” tartışmasındaki sessizlik hakkında da Öztrak, “İçişleri Bakanı açıkça suç işliyor. Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi ne demek? Bu nitelikli suç. Hapis cezası var. İçişleri Bakanı’na düşen savcı çağırırsa bilgi vermek değil, derhal savcıya suç duyurusunda bulunmaktır. Aylık 10 bin dolar alan siyasetçi kimdir? Bunu mutlaka açıklanması gerekir. Meclis Başkanlığı’na, Cumhurbaşkanı’na da görev düşmektedir” dedi.

‘BİR EMEKLİ İMAM ATATÜRK’E LANET OKUDU’

Ayasofya Camii’nde Atatürk’e lanet okunmasını eleştiren Öztrak, şunları söyledi: “Ayasofya Camii’nde devlet ricalinin önünde, bir defa daha Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e lanet okundu. Kibir, şımarıklık, hazımsızlık ve yalan; kutsal mekan, Ayasofya’yı adeta mesken tuttu. Bir emekli imam, Atatürk’e lanet okumaya cüret etti. O sözleri ettiği Ayasofya’yı, İstanbul’u, Rize’yi ve tüm memleketi emperyalistlerin işgalinden kurtaranın, Atatürk olduğunu unutarak; cehaletini sergiledi. Bu suçtur, büyük bir rezalettir. Buna, orada oturan devlet ricalinin sessiz kalması ise çok daha büyük bir rezalettir. Tarihini bilmeyen kendini bilmez. Bu imam müsveddesine ve ona sessiz kalan devlet ricaline soruyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı, bugün Ayasofya’da, Sultanahmet’te, Süleymaniye’de ecdadın mukaddes emanetleri üzerinde, hak iddia edebilir miydiniz? Milletimiz o gün o camide olan devlet ricalinin nasıl sustuğunu görmüştür. Bu rezalete, çocuklarının, torunlarının dekor edilmesine göz yuman, buna da sessiz kalanlara yazıklar o”

/Ajans/

İlginizi çekebilir