Özgür Özel: Başak Demirtaş’ın adaylık açıklamasına herkesin saygı duyması gerekir

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağı haberlerine ilişkin, “Başak Hanım’ın ‘Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının hakkı olan seçme ve seçilme hakkını kullanmayla ilgili kendisine ilişkin irade beyanı veya bir katkısı olacaksa düşünebilirim’ denen yaklaşım, herkesin saygı duyması gereken yaklaşımdır” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Dersim’de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Özgür Özel, Başak Demirtaş’ın İBB Başkanı adayı olabileceği yöünündeki açıklaması ve DEM Parti ile yapılan görüşmelere ilişkin şunları söyledi:

“Başak Demirtaş’ın yaptığı açıklamaların tamamı, aslında Recep Tayyip Erdoğan’ın bugüne kadar söylediği tüm sözleri yalanlar nitelikte. Ne diyorlardı: ‘CHP, ‘DEM’leniyor, DEM Parti ile kapalı kapılar ardında işbirliği yapıyor, kamuoyuna açıklanmayan işbirlikleri var.’ Oysa Başak Hanım’ın açıklamalarından ortaya çıktı ki bahsettikleri gibi kamuoyunun bilmediği hiçbir şey yok. Biz de bütün kamuoyuyla birlikte Başak Hanım’ın açıklamasını dinledik ve bu açıklamasından herkesle birlikte haberdar olduk. ‘Siz gizli kapaklı DEM ile bir şey görüşüyor musunuz?’ Bizim söylediğimiz bir tek şu: Kamuoyunun gözünün önünde ne oluyorsa, bize nezaket ziyaretinde bulundular, biz onlara nezaket ziyaretinde bulunduk, birçok gündemi değerlendirdik. DEM Parti’nin Parti Meclisi’nin bir açıklaması var, ‘Kent uzlaşısı arayacağız’ diye. Biz de üzerilerinde kentin uzlaşabileceği belediye başkan adayları arıyoruz. Bunun dışında DEM Parti’nin yaptığı açıklama, Parti Meclisi’nde aldığı karar ve bizim adaylıklarımızın birbiriyle ilgilisi ya da gizli kapılar ardında bir görüşme yok. Zaten ilan edilen adaylardan da bunu hep birlikte izliyorsunuz. Başak Hanım’ın ‘Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının hakkı olan seçme ve seçilme hakkını kullanmayla ilgili kendisine ilişkin irade beyanı veya bir katkısı olacaksa düşünebilirim’ denen yaklaşım, herkesin saygı duyması gereken yaklaşımdır. Ama bundan önce bize karşı yapılan saygısız bütün saldırıları boşa düşürmesi açısından da son derece önemlidir.”

“Ekrem İmamoğlu İstanbul’a iyi geldi”

Şartlı durumlar, gerçekleşmemiş bir adaylık üzerinden bir şey konuşmak doğru değil. Ama CHP olarak meseleye şöyle bakıyoruz: Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı İstanbul’a ve İstanbulluya iyi geldi. Sadece CHP’lilere iyi gelmedi, bütün İstanbul’a iyi geldi. Bu İstanbul’un içinde AK Partililer de MHP’liler de HDP’liler de var, Alevisi, Sünnisi, Türkü, Kürdü var, Şafisi, Boşnak’ı var. Bütün İstanbul’a iyi geldi. Onun için bir 5 yıl daha biz Ekrem İmamoğlu’na İstanbullulardan bu görevi talep etmesi için bir yetki verdik, adaylaştırdık kendisini. İstanbullular yetki verirse bir 5 yıl daha ranttan uzak, çevreye duyarlı, sosyal belediyeciliğin iyi yapıldığı, ayrımcılığın olmadığı, partizanlığın olmadığı bir belediyecilik olacak. Murat Kurum’un partisinin geçmişinde, onların belediyecilik anlayışında partizanlık var, rantçılık var, helikopterden bakıp da İstanbul’un güzel arazilerinin Arap şeyhlerine, Katar emirlerine verilmesi var. Biz İstanbul’a tepeden değil, içinden baktığımızda İstanbul’un güzelliklerini İstanbulluların istifadesine sunuyoruz. Dünya kadar park yapıyoruz, sosyal donatı alanları yapıyoruz, sosyal belediyecilik yapıyoruz. Karar; İstanbul’u bir partinin ve bir kişinin çevresinin, ailesinin çıkarına mı yönetilsin, bütün İstanbul’un çıkarına mı yönetilsin. Meseleye bence İstanbul’un seçmeni buradan bakacaktır.”

Antalya ve İzmir adayları ne zaman açıklanacak?

CHP Lideri Özel, “Belediye başkan adayı açıklanmayan Antalya , İzmir gibi il ve ilçeler var. Ne zaman açıklanacak” sorusuna, şu yanıtı verdi:

“Önümüzdeki hafta içinde perşembe ya da cuma günü yapacağımız Parti Meclisi (PM) toplantısında çok sayıda belediye başkan adayımızı daha açıklayacağız. Tahmin ediyorum ondan sonraya bir PM toplantımız daha kalabilir. Belki çok istisnai haller için PM’ler yapılabilir ama bu cuma günü ve önümüzdeki hafta, oldukça mesafe alacağımızı düşünüyorum.”

Hafize Gaye Erkan tartışması

CHP Lideri Özgür Özel, Merkez Bankası (MB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın babasının bi çalışanı işten çıkardığı iddiasıyla ilgili olarak da şu değerlendirmelerde bulundu:

“Demokrasilerde Merkez Bankası (MB) başkanları saray entrikalarıyla değiştirilmez. Demokrasilerde MB Başkanı bir yanlış yapıyorsa o yanlış kendi içinde siyaset tarafından değerlendirilir. Piyasaları üzmeden, kimseye güvensizlik yaratmadan doğrusu yapılır. Esas sorun, kendi kanununda beş yılda bir değişmesi gereken bir makamı, beş yılda dört kez değiştiren siyasi iktidarın Türkiye’ye yaptığıdır. Bu kurumda ne itibar ne haysiyet bıraktılar. Şimdi Gaye Hanım’ı da böyle göndersinler. Ben yarın görevden alsa bir şey demem, kendi siyasi tasarrufu. Ama bu tip saray entrikalarıyla yolladınız, yarın iyi yetişmiş bir başkasını davet edeceksiniz bu göreve. Gelir mi? Anasını karıştır, babasını karıştır, daha küçücük annesinden süt emen bebeğini karıştır… Böyle mi MB Başkanı değiştireceksiniz? Böyle işler, demokrasinin olmadığı saraylarda olur. Saray entrikalarına MB’nin ihtiyacı yok.”

 

 

/rd/

İlginizi çekebilir